Zaburzenia lękowe po traumatycznych przeżyciach a psychoterapia przez Skype

Witam Serdecznie! Szukam psychoterapeuty ktory podejmie sie psychoterapi przez skypa. Mieszkam za granica,nie znam jezyka aby pojsc na terapie w miejscu zamieszkania. Mam 39 lat. Choruje na nerwice lekowa-zaburzenia lekowe po traumatycznych przezyciach. Pozdrawiam Ewa.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie Pani Ewo!
Jeżeli zastanawia się Pani nad psychoterapią on-line, proponuję zajrzeć na stronę: http://www.epsychoterapia.pl/index.php. Znajdzie Pani tam wszystkie informacje, jak wybrać terapeutę, jakie są wady, ograniczenia, a jakie zalety psychologicznej pomocy wirtualnej, jak wyglądają sesje itd. Najlepiej by było, gdyby skorzystała Pani z psychoterapii na żywo w kontakcie twarzą w twarz. Zdaję sobie jednak sprawę, że będąc za granicą i nie znając języka, ma Pani ograniczone możliwości szukania dla siebie wsparcia na miejscu. Mam nadzieję, że psychoterapia on-line okaże się dla Pani pomocna.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam. Pani Ewo rozumiem, że Pani pytanie dotyczy czy warto szukać pomocy psychologicznej za pośrednictwem internetu. Trudno mi to ocenić, ponieważ nie znam osób, które korzystały z tego typu pomocy. Szczerze nie znam osobiście psychologów, którzy w ten sposób pomagają. Jeżeli chodzi o poradnictwo psychologiczne to kontakt on-line wydaje się dobrą alternatywą. Jednak jeżeli chodzi o psychoterapię, która jest często procesem długotrwałym, to są psychoterapeuci, którzy nie zgodziliby się na tego typu kontakt.

Rozumiem, że może mieć Pani trudność w znalezieniu za granicą specjalisty, który mówiłby w ojczystym języku. Zatem pozostawanie w domu i nawiązywanie relacji on-line wydaje się prostsze, ale z drugiej strony może wzmagać Pani trudności (np. jeżeli Pani przeżywa lęk związany z opuszczaniem domu, terapia on-line nie będzie "wyzwaniem").

Tak jak Pani mieszka za granicą, to także bardzo wielu polaków psychologów i psychoterapeutów również i prowadzą terapię w języku polskim.

Proszę się nie poddawać, znaleźć trochę sił i jeszcze poszukać. Pozdrawiam, MŁ