Zaburzenia lękowe u 30-latka

Witam, Mam 30 lat i od zawsze lęk społ. Funkcjonuję w miarę ok, studia, praca, ale nigdy nie miałem dziewczyny, unikam nowych znajomości, przebywanie z ludźmi męczy mnie. Jak jestem sam to mam wyrzuty sumienia. Byłem u psychiatry, przepisał Parogen i zalecił psychoterapię. Pytanie czy brać antydepr., który kiedyś ciężko będzie odstawić, czy iść do psychologa bez leków, potrafię się na to zebrać i działać na codzień, to po co maskowanie fs lekami? Czy terapia nie jest skuteczniejsza "na trzeźwo"?

Psychoterapia jest także skuteczna bez leków. Czasem jednak włączenie leków jest koniecznością. Wszystko zależy od Pana stanu psychofizycznego i zaangażowania w proces zmiany. Zachęcam do omówienia się z psychoterapeutą i omówienia tego oraz wspólnego podjęcia decyzji.

Podjęcie psychoterapii w opisanych przez Pana problemach jest bardzo dobrą decyzją.
Oczywiście kwestię konieczności zażywania leków może Pan omówić z psychoterapeutą. Jeżeli specjalista po wstępnej ocenie Pana stanu psychofizycznego uzna, że zażywanie leków jest niezbędne, pomimo podjęcia psychoterapii, z pewnością zaleci postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza psychiatry. Wydaje się - w związku z opisanymi przez Pana trudnościami - że Pana nastawienie, ocena możliwości poradzenia sobie bez leków, chęć podjęcia próby zmian z wyłączeniem farmakoterapii będą miały duże znaczenie.

Pozdrawiam
Marta Widera-Kędryna

Psychiatra zareagował prawidłowo zalecając psychoterapię. Ja również zachęcam do jej podjęcia. Jeżeli czuje się Pan na siłach, proszę iść jak Pan pisze "na trzeźwo", ale proszę mieć na uwadze że terapeuta może jednak zalecić włączenie również farmakoterapii. Wszystko zależy od Pana stanu psychofizycznego.

Pozdrawiam serdecznie.