Zaburzenia miesiączkowania a odchudzanie

Dzień dobry,mam 18 lat,170cm wzrostu i ważę70kg. Ostatnio byłam u ginekologa, który kazał mi schudnąć 10 kg z powodu moich problemów z miesiączką. Problem w tym, że mimo iż od miesiąca nie miałam w ustach słodyczy, piję 2l wody dziennie, jem warzywa i owoce oraz nie jem białego pieczywa moja waga stoi. Moi rodzice są szczupli, tylko ja odstaję od reszty. Proszę o szybką odpowiedz. Z góry dziękuję:)

Witam,
Najprawdopodobniej pomimo "odstawienia" pewnych produktów spożywa Pani wciąż zbyt dużo kalorii w diecie. Najlepiej jeśli doświadczony dietetyk rozpisze Pani jadłospis. Jeśli nie ma Pani możliwości skorzystania z pomocy dietetyka polecam samodzielne zliczanie kalorii za pomocą jednego z kalkulatorów dostępnych w internecie. Może Pani przyjąć ilość 1500 kcal, przy której waga powinna spadać ok. 0,5 kg/tydzień. Takie stopniowe obniżanie wagi jest dużo zdrowsze i skuteczniejsze niż radykalne diety skutkujące efektem jojo.

Poniżej zalecenia w diecie odchudzającej:
1) Codzienna aktywność fizyczną. Ważna jest przede wszystkim regularność (4-5 razy w tygodniu) i czas trwania treningu (minimum 30 minut).
2) 5 posiłków dziennie – 3 większe – śniadanie obiad i kolacja oraz 2 mniejsze – drugie śniadanie i podwieczorek.
3) Kolację należy spożywać 2-3 godziny przed pójściem spać.
4) Posiłki należy spożywać regularnie, a przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 3 do 4 godzin.
5) W każdym większym posiłku znalazły się przetwory zbożowe (przynajmniej raz dziennie pełnoziarniste), warzywa lub owoce oraz źródło białka (czyli mięso, ryby, nabiał, jaja, ziarna strączkowe).
6) Należy wypijać codziennie ok. 1,5 l niegazowanej wody mineralnej.

Produkty niewskazane:
– cukier (także słodzenie kawy i herbaty) i słodycze
– czerwone mięso (max. 1-2 razy w tygodniu)
– tłuste wędliny
– masło i serki kanapkowe zawierające znaczną ilość tłuszczu
– alkohol (szczególnie piwo)
– słodzone napoje gazowane i niegazowane
Zalecam wprowadzić do codziennego menu:
– pełnoziarniste przetwory zbożowe
– warzywa i owoce
– oleje roślinne dobrej jakości
– przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (ale nie 0%)
– chude mięso i ryby
– orzechy, nasiona (w niewielkiej ilości)
– wodę mineralną

Życzę powodzenia :)
Ps. Jeśli pomimo starań waga nadal będzie stała w miejscu, proszę zgłosić ten problem lekarzowi.

Witam serdecznie,

Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć związek z nadwagą i otyłością, jednak w tym momencie pani BMI wynosi 24,2 co wskazuje na wagę zdrową. Jest to wynik dość szacunkowy i jest Pani przy dolnej granicy wagi prawidłowej nie miej jednak nie zalecałabym chudnąć aż 10kg!!
Przy takiej wadze nie widzę związku w zaburzeniach miesiączkowania. ewentualnie może mieć Pani zbyt otłuszczone narządy wewnętrzne na co nie wskazuje waga. należałoby zrobić pomiar tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnego analizatora dostępnego w gabinecie dietetyka.

Pisze Pani zbyt mało abym mogła ocenić Pani jadłospis i stwierdzić czy odżywia się Pani prawidłowo. Może Pani mi wysłać drogą mailowa przykładowy dzień z jadłospisem a ja wskażę ewentualne błędy.
Zalecałabym ewentualną utratę kilku kilogramów oraz zadbanie o aktywność fizyczną

W razie dodatkowych pytań lub chęci poddania ocenie swego jadłospisu zachęcam do kontaktu
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam! Specjalista powinien przeprowadzić z Panią dokładny wywiad żywieniowy oraz wykonać potrzebne pomiary ciała. Wtedy będzie można ustalić indywidualny plan żywienia. Jednak ubytek, aż 10 kg jest zbyt duży w Pani przypadku. Po więcej porad żywieniowych zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Przyczyną może być nadmiar kalorii w diecie i brak wysiłku fizycznego - polecam skonsultować się z dietetykiem.