Zaburzenia miesiączkowania i wypadanie włosów po odchudzaniu

Witam. Od czerwca do września się odchudzałam. Schudłam 12 kg jednak po jakimś czasie przestałam miesiączkować i strasznie zaczęły wypadać mi włosy. Ginekolog przepisał mi femoston mite. W związku z tym mam pytanie, czy te hormony powodują wzrost wagi? Bardzo boję się, że znowu utyję. Czy jeśli będę się dużo ruszać i jeść zdrowo to jest szansa, że nie przytyję? Dodam jeszcze, że mam 24 lata ważę 56 kg przy wzrost 169cm Jeszcze jedno pytanie czy hormony te mogą zahamować wypadanie włosów?

Dzień dobry,

Nie podaje Pani informacji jak wyglądało odchudzane, jak obecne się Pani odżywia.
Często zbyt restrykcyjna dieta prowadzi do anemii co w konsekwencji powoduje osłabienie, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, oraz zatrzymanie miesiączki.
Proszę zrobić badane krwi - morfologię oraz ferrytynę.
Jeżeli wystąpi anemia proszę przyjmować przez miesiąc preparat Chela Ferr Forte, ma dość dobry skład - żelazo, witamina C, kwas foliowy, witamina B12.
Zatrzymanie miesiączki może być spowodowane zbyt małą ilość tłuszczu w diecie. Proszę do diety (codziennie) wprowadzić olej lniany - 3-4 łyżki. Kwasy omega -3 wspomagają proces odchudzana wpływają na gospodarkę hormonalną.

Prawdopdobnie stosowana dieta była zbyt restrykcyjna przez co pojawiły się w organizmie niedobory objawiające się tak jak to Pani opisała. Proszę koniecznie zrobić podstawowe badania krwi. Zaburzenia mieisączkowania mogą wynikać ze zbyt niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, która u kobiet jest tkanką aktywną hormonalnie. Poziom ten powninei wynosić co najmniej 14%.