Zaburzenia miesiączkowania podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych

Witam, mam 166cm wzrostu i 55.5 kg wagi. Zaczęłam miesiączkować około 3,5 lat temu. Już od roku wykonuję treningi, wcześniej z Mel B, teraz z Ewą Chodakowską. Jednak, odkąd zaczęłam, mięsiączka jest bardzo nieregularna, a właściwie jej nie ma (ostatnia 6miesięcy temu) Co mam zrobić by ją odzyskać? Jakie zestawy ćwiczeń powinnam robić by nie zatrzymały mięsiączki?? Nie chcę rezygnować z ćwiczeń. Proszę o odpowiedź, naprawdę mi na tym zależy.

Witam serdecznie,

Proszę udać się do ginekologa, ponieważ 6miesięcy to stanowczo za długo jak nie ma Pani okresu! Lekarz wywoła miesiączkę farmakologicznie. Jednak to nie rozwiąże problemu. Obawiam się że oprócz ćwiczeń za zaburzenia miesiączkowania miał wpływ również zbyt niskokaloryczna dieta. Jadłospis musi być pełnowartościowy i dostarczać wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odzywczych. Zastanowi się Pani czy oby na pewno Pani posiłki nie są zbyt małe. Jeżeli głodzi się Pani lub nie pokrywa swego zapotrzebowania energetycznego to gospodarka hormonalna mogła zostać zaburzona i straciła Pani okres. Co do ćwiczeń to nie musi Pani z nich rezygnować ale ćwiczyć rozsądnie i z umiarem. Proszę się nie przemęczać ponieważ więcej nie znaczy lepiej. Mięśnie też muszą mieć czas na regeneracje. Nic Pani nie pisze na temat tego jak często ćwiczy i ile czasu dziennie, więc nie mogę tego skomentować ale skoro zniknął okres domyślam się że są to zbyt częste i obciążające Pani organizm treningi. Proszę zachować umiar w ćwiczeniach i przeanalizować dietę a wszystko wróci do normy.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Zatrzymanie miesiączki może być spowodowane wieloma czynnikami. W tej kwestii powinna Pani skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który wyjaśni przyczynę. Jeśli chodzi o ćwiczenia, one są jak najbardziej zalecane, pod warunkiem, że odpowiednią ilość kalorii na dobę przyjmuje Pan wraz z pożywieniem. Proszę pamiętam że zdrowy organizm to nie tylko ładne ciało, to przede wszystkim zdrowie, dobre samopoczucie i duży komfort funkcjonowania. Życzę powodzenia.

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam
Koniecznie musi się Pani udać do ginekologa. Najlepiej byłoby znaleźć ginekologa endokrynologa, ponieważ może być tak, że ginekolog i tak przekieruje Panią do endokrynologa. Nie wiem ile Pani ćwiczy oraz jak się Pani odżywia. Może również problem leży w żywieniu? Idąc do lekarza, może Pani zrobić wcześniej badania prolaktyny (z obciążeniem) oraz tsh, ft3, ft4. Lekarz będzie mógł pomóc bardziej. Zanik okresu przez 6 miesięcy zostanie zapewne wywołany farmakologicznie, ale wazne jest znalezienie przyczyny, aby sytuacja się nie powtórzyła.
Pozdrawiam
Kamila Ziemann