Zaburzenia miesiączkowania u 15-latki po odchudzaniu

Witam. Moja córka ma 15 lat. Ma 166 cm wzrostu i waży jakieś 49/50 kg. Od stycznia zaczęła się odchudzać. Wszystko było ok, ale w marcu ostatni raz dostała miesiączki. Na dodatek na lewej wardze stromowej pojawiło jej się coś w postaci pryszcza i po kilku dniach znikło. Zapisałam ją do ginekologa, ale najwcześniejszy termin jest we wrześniu, a od marca do września jest 6 miesięcy i ona panikuje, że będzie bezpłodna. Co zrobić? Czy jest ryzyko, że straci płodność?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

odchudzanie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dietetyka bądź dietetyka. Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej może wpływać na miesiączki - proszę wykonać analizę składu ciała w pobliskim gabinecie dietetycznym.

Pozdrawiam