Zaburzenia mowy i przerośnięty trzeci migdał u 4-latka

Mój 4-letni synek podczas mówienia, zamiast wypowiedzieć "sz" mówi "ch", np. zamiast "szafa" mówi "chafa". Zaznaczam jednocześnie, że ma przerośnięty 3 migdał. Czy możliwe jest, by właśnie z tego powodu źle się wypowiadał, czy przyczyna może leżeć zupełnie gdzieś indziej?

Przerośnięty trzeci migdałek to zatkany nos to chrapanie i bezdechy nocne. To niedotlenienie mózgu i całego ciała rozwijającego się dziecka, to zatrucie dwutlenkiem węgla i zakwaszenie. dziecko takie nie wypoczywa w nocy. wszystko to może wpłynąć negatywnie na jego rozwój fizyczny i umysłowy. Usuń jak najszybciej trzeci migdałek.