Zaburzenia mowy u 19-miesięczniaka

19miesięczny chlopiec mowi tylko jedno slowo "tata" ale mowi tak na wszystko,nie wskazuje części ciala,niepokazuje gdzie mama,tata,podaje przedmioty jak wyciągnie się reke i powtorzy kilka razy,nienasladuje gestow,niereaguje na zakazy,jak się cieszy to gryzie,bije,ciagnie za wlosy smiejac się przy tym,niereaguje na bol,zjada rzeczy niejadalne,mowi po swojemu cos na wzor dzz lalal,czesto uderza glowa o podloge,zabawkami sie niebawi tylko nimi rzuca.czy takie zachowania mogą być objawem autyzmu?

Witam, wydaje mi się, ze najważniejsze, żeby specjalista przyjrzał się temu co się dzieje z dzieckiem, w konsekwencji stawiając diagnozę. Jednak diagnoza zawiera w sobie różne objawy, problemy rozwojowe dziecka i jej sens to ustalenie sposobu postępowania wobec dziecka. Dobrze, ze Pani się niepokoi stanem dziecka i szuka pomocy, to ważne, zeby Pani nie czekała tylko podjęła działania, znalazła specjalistów. Pozdrawiam

Witam. To, co Pani zaobserwowała w zachowaniu dziecka to wszystko niepokojące symptomy, mogące wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Należałoby wykluczyć bądź potwierdzić autyzm w placówce specjalizującej się w diagnozie i terapii dzieci z autyzmem.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno na podstawie krótkiego listu stwierdzić dlaczego dziecko tak się zachowuje. Na pewno uderzanie głową nie jest czymś prawidłowym. Warto skonsultować sie z psychologiem dziecięcym by bardziej szczegółowo omówić zachowanie i funkcjonowanie dziecka,
Pozdrawiam AM