Zaburzenia mowy u 3,5-letniego dziecka

Witam,mòj 3,5letni synek praktycznie nic nie mòwi tylko wszystko pokazuje palcem i prz tym mruczy .Rok temu byliśmy z nim u psychiatrybi psychologa i dowiedziałam się że u chłopcòw to normalne,a na dodatek jest strasznie żywym dzieckiem w domu lubi układać samochody w rzędzie i jeździć nimi w koło dywanu,jak jesteśmy na dworzu to lubi chodzić swoimi scierzkami a jak ja nie chcę iść za nim to się denerwuje ,siada i płacze.czy to może być coś poważniejszego.co mam robić?

Witam

Niestety nie zgadzam się z przedstawiona przez specjalistów opinią, że opóźniony rozwój mowy w przypadku chłopca nie stanowi problemu. Dziecko w tym wieku powinno bez problemu wypowiadać się pełnymi zdaniami.
Brak mowy może świadczyć o ogólnym opóźnieniu w rozwoju ale może także być sygnałem poważniejszych zaburzeń. Aby rozwiać wątpliwości należy skonsultować się z logopeda który poprowadzi terapię.
Niemowiace dziecko gorzej funkcjonuje w środowisku rowiesniczym wiec warto wyrównać braki. Z tego może wynikać opisane przez Panią zachowanie Syna, czyli płacz i nerwowość.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania - te normy obowiązują zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Pani Synek ma 3,5 roku i nie mówi nic, tylko pokazuje palcem i przy tym mruczy. Niepokojąca jest też nadpobudliwość oraz stereotypowa zabawa (układanie samochodów w rzędy), jak również niechęć do zmian (chodzenie ciągle tymi samymi ścieżkami). Radziłbym udać się z Synkiem na konsultację do logopedy specjalisty neurologopedy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl