Zaburzenia mowy u dziecka z autyzmem i upośledzeniem umysłowym

Witam mam syna 5 letniego z autyzmem plus uposledzenie umyslowym znacznym czy moj syn wyjdzie z tego jak tak to kiedy i czy zacznie mowic pozdrawiam

Witam. W przypadku autyzmu najważniejsza jest nie mowa werbalna, ale komunikacja. Aby ruszyła mowa, dziecko musi się komunikować. Tu kluczową rzeczą jest zapewnienie dziecku alternatywnej/wspomagającej metody komunikacji (PECS, bądź Makaton, bądź AAC). Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Podane informacje są szczątkowe.

Warto pogłębić diagnozę w ustaleniu rozpoznania.Przy obecności upośledzenia umysłowego możemy myśleć o reakcji autystycznej.
Warto zapytać lekarza prowadzącego o celowość wykonania badania genetycznego w kierunku zespołu kruchego X,w którym stwierdza się często obecność obu tych problemów, być może w kierunku MLPA. Rozumiem ,że pacjent nie ma odchyleń w stanie neurologicznym.
Oczywiście cały czas należy prowadzić terapię zaleconą przez psychiatrę dziecięcego i doświadczonego w tym zagadnieniu psychologa oraz pozostawać pod nadzorem logopedy.

Pozdrawiam serdecznie