Zaburzenia napadowe w okolicach centralonomózgowych w EEG

Witam. Dwukrotnie miałam wykonywane eeg. Proszę o interpretację. Wynik 1: Na tle reaktywnej, zbliżonej do normy organizacyjnej czynności podstawowej niewielkiego stopnia zaburzenia napadowe w okolicach centralonomózgowych, z dość częstą tendencją do uogólniania wyładowań. Wynik 2 po roku: Na tle reaktywnej, zbliżonej do normy organizacyjnej czynności podstawowej niewielkiego stopnia zaburzenia czynności bioelektrycznej z cechami napadawości w okolicach centralno-skroniowych z okresową przewagą w półkuli lewej i tendencją do uogólniania wyładowań nieznacznie nasiloną pod wpływem czynników aktywujących. Miałam też wykonywaną tomografię. Oto opis. Uogólniony zanik korowy. W mózgowiu, nad, jak i podnamiotowo, nie wykazano zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony. Lekarz na początku mówił o padaczce, ale ja nie mam ataków. Może pójść do innego neurologa? Czuję się bardzo osłabiona, otępiała, mega senna, mam zawroty głowy, czuję niepokój oraz lęk, mam kłopoty z koncentracją i pamięcią. Czasmi czuję się tak, jakby w głowie miały mi petardy strzelać i wybuchać, jakby ciśnienie w głowie mi rosło. Nie przyjmuję żadnych leków, jestem dość nerwowa. Czy te objawy mają coś wspólnego z Hashimoto, na które choruję? Czy jednak to problemy neurologiczne? Bardzo proszę o pomoc, bo tak nie da się żyć, czujję się jak babcinka.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Oba przytoczone przez Panią wyniki badania EEG są nieprawidłowe. Z opisu wydaje się, że ten drugi zapis wykazuje nieco mniejsze zmiany niż pierwszy. Zdarza się, że część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi. Dlatego też wynik badania EEG należy interpretować wraz z całością danych o pacjencie, takich jak: wiek, główne dolegliwości, dane w kierunku występowania napadów padaczkowych, choroby współistniejące czy przyjmowane leki. Jeśli jednak nie ma Pani w wywiadzie żadnych incydentów o charakterze napadów padaczkowych, myślę, że nie należy rozpoznawać u Pani padaczki i rozpoczynać terapii lekami przeciwpadaczkowymi, a jedynie pozostawić zapis EEG do dalszej obserwacji i dalszej kontroli.

W przytoczonym badaniu CT głowy poza zmianami, które pojawiają się z wiekiem (czyli zanikiem korowym) nie opisano innych nieprawidłowości. Objawy, które Pani podała, są bardzo niespecyficzne, mogą pojawiać się przy różnego rodzaju chorobach, także w przypadku zaburzeń tarczycy czy anemii, a np. zawroty głowy mogą wiązać się ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego czy miażdżycą tętnic dogłowowych.