Zaburzenia nastroju, uczucie kompleksów i zmęczenie po urodzeniu dziecka

Witam. Od pewnego czasu dzieje się ze mną coś, co mnie niepokoi. Od narodzin córki przytyłam (20 kg), stałam się zakompleksiona, osowiała. Źle śpię. Budzę się zmęczona i obolała. Ciągle mam problemy z zaparciami. Do tego relacje z mężem pogorszyły się. Życie łóżkowe jest beznadziejne. Nic mi się nie chce, mało rzeczy mnie cieszy...Co mi jest? Chcę w końcu odżyć. Co robić?

Witaj,
Depresja poporodowa to częsty problem kobiet,które nie czują wystarczającego wsparcia po porodzie i na skutek poczucia psychologicznego osamotnienia zauważają "winę"w sobie poprzez koncentrację na cielesnej nieatrakcyjności.Nie dopuśc do depresji i poinformuj męża,że czujesz się za sobą samą żle i wymagasz odciążenia,by znależć czas na odpoczynek i regenerację.Połóg jest trudnym czasem,wymagaj więc od męża współpracy na tyle egoistycznie,na ile zdołasz.I zachowaj proporcje w planowaniu dnia,śpij,gdy śpi dziecko,uzgodnijcie dyżury nocne itp.Gdy nie wystarczy,zasięgnij pomocy specjalisty,najlepiej wspólnie z mężem.To bardzo pomaga/on może być po prostu przestraszony i równie bezradny,jak Ty/.

Dzień dobry!

Proszę osobiście skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego. Leczenie np. depresji poporodowej wymaga specjalistycznej opieki.
Jednocześnie jednak dużą pomocą mogą służyć np. grupy wsparcia dla młodych matek, kontakt z innymi kobietami w podobnej sytuacji i na podobnym etapie życia oraz tymi, które już poradziły sobie z podobnymi trudnościami.

Pozdrawiam!