Zaburzenia nerwicowe z depresją

witam mam 24 lata bylem u psychiatry zdiagnozowano u mnie zaburzenia nerwicowe z depresja biore faxolet 75mg i pernazyna 50mg pisze na tym forum poniewaz czekam na psychologa ,mam taki problem ze nie moge sie uwolnic od czarnych mysli nic mnie nie cieszy nie moge sobie wyobrazic cos co by mnie cieszylo bardzo prosze o jakoms porade co mam robic jak mam myslec

Proszę Pana,
Depresja między innymi wiąże się z nieodczuwaniem przyjemności tzw. anhedonią. To dobrze, że podejmie Pan psychoterapię, powinna Panu bardzo pomóc. Tymczasem proszę poszukać jakichś bardzo prostych przyjemności, jakieś danie, które Panu smakuje, ciekawa książka lub wciągający film.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Witam
W pana przypadku bardzo dobrze działa krótkoterminowa terapia np. terapia RTZ . Proszę znależć teraputę psycholga w swojej okolicy . Pozdrawiam

Opisywane przez Pana objawy świadczą o utrzymujących się objawach depresyjnych. Wenlafaksyna jest bardzo dobrym lekiem p.depresyjnym i p.lękowym. Działanie tego lekarstwa pojawia się po minimum 14 dniach zażywania, ale jeśli nie ma satysfakcjonującej odpowiedzi organizmu możliwe jest podwyższenie dawki. Dobra odpowiedź na leczenie będzie się objawała powrotem do satysfkcjonującej Pana aktywności, odczuwaniem radości i motywacji do działania.Wsparcie psychologiczne jest bardzo istotne bo pozwala inaczej spojrzeć na sytuacje i lepiej zrozumieć swoje odczucia i ich podłoże. Proszę jednak nie przerywać farmakoterapii bo ten sposób leczenia jest najkorzystniejszy mając na uwadze kryterium czasu.

Witam,
To co bym polecała to techniki relaksacyjne - podstawą technik jest praca z oddechem
Najprostszy sposób świadomego oddychania jest następujący. Obserwujemy każdy swój wdech i wydech. Oddychamy przez nos, albo wdychamy powietrze nosem a wydychamy ustami. Obserwujemy nasz oddech oraz nadchodzące wyobrażenia, myśli, uczucia – nie walcz z nimi, nie próbuj usunąć ich ze świadomości, pozwól im płynąć jak strumień. Przypatruj się tym wewnętrznym doznaniom z pozycji „świadka”

Sposobem pogłębiania relaksacji przez oddech jest skupianie się na oddechu z jednoczesnym powtarzaniem w myślach słowa klucza. Przy wdechu mówimy lub myślimy wybrane słowo, np. zdrowie, spokój, szczęście, wolność a przy wydechu np. napięcie, strach, opór, blokada. Niektórym łatwiej jest liczyć oddechy - od jednego do dziesięciu i od nowa (liczymy tylko wydechy). Ja lubię przy wdechu powtarzać słowo „przypływ” a przy wydechu „odpływ”. Słowo klucz może być dowolne. Chodzi o to, aby dać zajęcie naszemu umysłowi, aby odpoczął od rutynowo wybieranych czarnych myśli a zajął się pracą z oddechem
POWODZENIA, serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

W przypadku zdiagnozowanych u Pana zaburzeń nerwicowych z depresją oprócz leczenie farmakologicznego warto aby podjął się Pan psychoterapii (np. w nurcie poznawczo-behawioralnym lub psychodynamicznym). Może Pan zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego i starać się o podjęcie terapii zakontraktowanej przez NFZ (często wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania na rozpoczęcie terapii) lub samemu wyszukać w internecie psychoterapeuty, do którego mógłby Pan pójść na konsultację i zdecydować, czy chciałby Pan u takiego psychoterapeuty leczyć się. Ta druga opcja wiąże się z finansowymi kosztami.