Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i bezsenność

Witam, ok. miesiąc temu pisałem do państwa, ze swoim problemem, mianowicie wydaje mi się, że choruje na zaburzenia obsesyjno-komulsywne. Wykonuje pewne rytuały bez których nie zaczynam dnia. Ponadto od sierpnia cierpię na bezsenność ok5 rano, a także wahania ciśnienia i nastroju. Kardiolog nic złego nie zauważył, więc ma to pewnie związek z OCD. Postanowiłem więc udać się do lekarza lub psychologa. Wizyta we wt jednak jest to wizyta u psychologa i nie wiem się czy nie lepiej iść do psychiatry?

Witam,

Warto by wybrał się Pan i do psychologa/psychoterapeuty i do psychiatry. Ci specjaliści mają wiedzę i doświadczenia które mogą się wzajemnie uzupełniać. Inną też formę pomocy mogą Panu zaproponować - oczywiście po diagnozie. Psycholog/psychoterapeuta może poprowadzić psychoterapię, a lekarz farmakoterapię. Często połączenie tych dwóch metod jest najlepszym rozwiązaniem.
Życzę dużo siły i odwagi na drodze do zdrowienia.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Witam Pana,
Psychoterapia i farmakoterapia są metodami leczenia, które się uzupełniają. Czy potrzeba obydwu zależy m.in. od nasilenia objawów. Najlepiej podjąć decyzję po osobistych konsultacjach u specjalistów. Bardzo ważne jest, że podjął Pan już kroki w kierunku uzyskania fachowej pomocy.
Życzę powodzenia!
Małgorzata Bukowska

Witam,
farmakoterapia i psychoterapia są metodami wzajemnie się uzupełniającymi. Dzięki włączeniu leków w leczenie, objawy lęku (wiążące się m.in. z OCD) dość szybko zmniejszają się, jednak psychoterapia pozwala na zdobycie nowych umiejętności, które mają długoterminowe, pozytywne konsekwencje dla radzenia sobie z objawami. Niemniej, jeśli chciałby Pan skorzystać z pomocy terapeutyczne w ramach refundacji NFZ, jako pierwsza, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl