Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i lęki

Witam. Jakiś czas temu przeczytałam przypadkiem artykuł o zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych i natrętnych myślach, gdzie osoby boją się że komuś coś mogę zrobić. Od tego czasu ja mam takie myśli. Boje się, że coś zrobię głupiego jak zostanę sama w domu, nad czym stracę kontrolę. Albo, że zrobię coś mojemu chłopakowi, rodzicom. Nachodzą mnie takie myśli od kilku dni. Mam 25 lat i nigdy wcześniej nie miałam takich myśli. Pojawiło się to nagle i zostało. Czy możliwe że sama się nakręcam?

Witam,
w uproszczeni każde błędne koło nerwicy trochę polega na nakręcaniu się:) Proszę pamiętać, że każdy z nas może pomyśleć o wszystkim, rzeczach pięknych, głupich, niemoralnych, groźnych...ale to że o czymś sobie myślimy wcale nie znaczy, że to się zdarzy albo, że jacyś jesteśmy. Po prostu nasz umysł tak ma. Jeśli w sklepie pomyślimy "czy gdybym wziął batonika do kieszeni bez płacenia to by mnie złapali" nie oznacza to, że jesteśmy złodziejami albo mamy jakieś złe impulsy:)

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.