Zaburzenia odżywiania a wzrost wagi

Witam! Przez ostatnie 1,5 roku bardzo dużo przytyłam jakieś 20 kg. Zastanawiam się jaki jest tego powód, dlaczego jem dużo więcej. Niby wiem dużo na temat zdrowego żywienia, jak się odżywiać jakimi produktami, obiecuje codziennie rano, że dzisiaj się już zdrowo żywię, a gdy wracam z pracy opycham się, aż brzuch boli. Zastanawiam się czy to czas na psychologa?

Dzień dobry,

Proszę znaleźć psychoterapeutę i udać się na konsultację, które być może zakończą się podjęciem wspólnej decyzji o leczeniu.

Możliwe, iż Pani problem jest natury psychologicznej - proszę zastanowić się czy w okresie ostatnich 2 lat przeżywała Pani więcej stresu niż wcześniej, co Pani robi by zachować równowagę i spokój w swoim życiu oraz czy te sposoby są rzeczywiście skuteczne. Możliwe, iż objadanie się, o którym Pani pisze, jest spowodowane nieefektywnym copingiem (tj. metodami radzenia sobie ze stresem), przez co wyrobiła w sobie Pani nieświadomie nawyk "zajadania stresów". W takim wypadku proszę zawsze przed sięgnięciem po kolejną czekoladkę, czy inny rarytas zadać sobie pytanie "dlaczego to robię? Dlatego, że jestem głodna, czy też zdarzyło się dzisiaj coś, co mnie zdenerwowało?". Taka kontrola i analiza pomoże zniwelować przybieranie na wadze i pozwoli bardziej świadomie podchodzić do spraw odżywiania się.
Być może również w Pani życiu w przeciągu 1,5 roku-2 lat wydarzyło się coś, co było wyzwalaczem dla obecnych zachowań. Proszę się zastanowić czy wydarzyło się coś szczególnego w tym okresie - zarówno negatywnego (jak utrata kogoś lub czegoś bliskiego, nieosiągnięcie wyznaczonego celu, krótkotrwałe ale silne trudności w życiu), jak i pozytywnego (nieoczekiwany awans, nagroda, ślub), co mogło wyzwolić chęć niekontrolowanego jedzenia, które stało się nawykiem.
Po wstępnej samoanalizie polecam zgłosić się do psychologa, z którym omówicie sprawę bardziej szczegółowo i ustalicie plan działania. Powodzenia!