Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia odżywiania i podejrzenie anoreksji u 19-latka

Ostatnio zauważyłem u dziewczyny, że zaczęła strasznie mało jeść oraz schudła. Wspomniała że kiedyś miała anoreksję ale nie chce o tym rozmawiać, zawsze gdy pytam to się denerwuje albo zmienia temat. Strasznie się o nią martwię. Nie wiem do czego mam ją nakłonić czy do lekarza czy psychiatry.? Gdzie powinna się udać?!
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Witam, zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja psychiczna, to choroba przewlekła i złożona. Mogą zdarzyć się nawroty. Potrzebna jest pomoc lekarza i psychoterapeuty doświadczonego w pracy zaburzeniami odżywiania, terapia rodzinna. Najlepsze efekty przynosi terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Z Pana strony, całej rodziny potrzebne jest wsparcie, zrozumienie, okazywanie troski oraz wsłuchanie się w potrzeby dziewczyny -"rozmawiaj i słuchaj". Nie powinno się nakłaniać do jedzenia, ponieważ zaburzenie ma podłoże emocjonalne, a ograniczenia jedzenia przez osobę z zaburzeniem odżywiania to ich przejaw a nie przyczyna. Przesyłam pomocny link, warto zapoznać się z poradnikiem dla bliskich:

http://strefapacjenta.centrumzaburzenodzywiania.pl/dla-bliskich/ http://strefapacjenta.centrumzaburzenodzywiania.pl/wp-content/uploads/2017/01/Pomoc-dla-Bliskich.pdf

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy