Zaburzenia odżywiania i podejrzenie anoreksji u 19-latka

Ostatnio zauważyłem u dziewczyny, że zaczęła strasznie mało jeść oraz schudła. Wspomniała że kiedyś miała anoreksję ale nie chce o tym rozmawiać, zawsze gdy pytam to się denerwuje albo zmienia temat. Strasznie się o nią martwię. Nie wiem do czego mam ją nakłonić czy do lekarza czy psychiatry.? Gdzie powinna się udać?!

Witam, zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja psychiczna, to choroba przewlekła i złożona. Mogą zdarzyć się nawroty. Potrzebna jest pomoc lekarza i psychoterapeuty doświadczonego w pracy zaburzeniami odżywiania, terapia rodzinna. Najlepsze efekty przynosi terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Z Pana strony, całej rodziny potrzebne jest wsparcie, zrozumienie, okazywanie troski oraz wsłuchanie się w potrzeby dziewczyny -"rozmawiaj i słuchaj". Nie powinno się nakłaniać do jedzenia, ponieważ zaburzenie ma podłoże emocjonalne, a ograniczenia jedzenia przez osobę z zaburzeniem odżywiania to ich przejaw a nie przyczyna. Przesyłam pomocny link, warto zapoznać się z poradnikiem dla bliskich:

http://strefapacjenta.centrumzaburzenodzywiania.pl/dla-bliskich/
http://strefapacjenta.centrumzaburzenodzywiania.pl/wp-content/uploads/2017/01/Pomoc-dla-Bliskich.pdf

Pozdrawiam serdecznie.