Zaburzenia odżywiania, nudności i bóle brzucha

Witam. Mam problem zwiazany z jedzeniem. Jestem potwornym zarlokiem, objadam sie zawsze gdy jestem sama w domu. Nigdy nie przestaje jesc, gdy jestem pelna, potrafie sie objadac i objadac a potem mam nudnosci i boli mnie brzuch. Po takich ucztach zazwyczaj jestem przybita, czasem w nocy placze, nie chodzi nawet o myslenie typu bede gruba, bo to juz dawno mi przeszlo. Nie potrafie nad soba zapanowac, mam wrazenie ze ten problem mnie wyniszcza. Czasem nie potrafie o niczym innym myslec tylko o J

Witaj,

Problem który opisujesz to prawdopodobnie napadowe objadanie.
Zacznij od uregulowania wzoru odżywiania.

Oto wskazówki:

Wzorzec odżywiania się
Śniadanie
Drugie śniadanie
Obiad
Podwieczorek
Kolacja
Wieczorne przekąska

Punkty warte podkreślenia
Jedz wszystkie te posiłki i przekąski, ale nie podjadaj między nimi.
Nie pomijaj żadnych posiłków i przekąsek.
Przerwy między posiłkami nie powinny trwać dłużej niż 4 godziny.
W ramach zaplanowanych przekąsek i posiłków jedz to, co chcesz – nie wolno ci jednak wywoływać wymiotów ani stosować środków przeczyszczjących.
Rozmiar porcji określaj na podstawie tego, co obserwujesz u przyjaciół lub rodziny – powinien być zbliżony.
Po zjedzeniu zaplanowanego posiłku szybko pozbądź się sztućców i talerza, wyjdź z kuchni i zaangażuj się w czynności, które nie są związane z jedzeniem lub mu nie służą np. wyjście z domu, pisanie maila, dzwonienie do przyjaciółki, kąpiel. Zaraz po zakończeniu posiłku możesz też zacząć żuć gumę – to pomoże ci powstrzymać się przed dalszym niekontrolowanym epizodem objadania.
Miej zawsze zaplanowane kiedy (i mniej więcej co) będziesz jadła następnego dnia.

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania. Polecam psychoterapeutę poznawczo-behawioralnego, ponieważ ten nurt terapii ma wysoką skuteczność w leczeniu problemów z jedzeniem.

Dodatkowo warto zamówić w internecie książkę Ch. Fairnburna "Jak pokonac objadanie się" . Znajdziesz tam krok po kroku opisany sposób na poradzenie sobie z problemem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Marta Dziekanowska

Dzień dobry,
gorąco polecam skonsultowanie się z psychoterapeutą pracującym z zaburzeniami odżywiania. Pomoże to wybrać jaka forma pomocy byłaby dla pani najlepsza - np. własna terapia, pomoc dietetyka. Spotkania z terapeutą mogą z jednej strony pomóc w lepszej kontroli zachowań, które panią martwią, z drugiej pozwolą zrozumieć i przepracować ich przyczyny.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl