Zaburzenia odżywiania u 16-latki

Witam.Mam 16 lat i cierpię na zaburzenia odżywiania,odkąd pamiętam miałam problemy ze samą sobą i swoim ciałem.Kiedy schudłam prawie 14 kg praktycznie wpadłam w anoreksję,udało mi sie z niej wyjść,ale problem zmienił sie w kompulsywne jedzenie,kiedy się przejmuje a zdarza się to czesto albo sie nudzę,obżeram się,zdarza mi sie potem wymiotować.Mam tego dość,popadam w paranoję i czasem nie chcę wychodzić z domu, bo boję się,że ludzie pomyslą "była już taka szczupła ,a teraz ?" Co na to poradzić ?

Witam serdecznie,
Przede wszystkim powinnaś szczerze porozmawiać o trapiących Cię dolegliwościach z rodzicami. Problemy o których piszesz nie dotyczą tylko jedzenia. Wiążą się z negatywną oceną własnej osoby, brakiem samoakceptacji, perfekcjonizmem i nadmierną dbałością o to jak będziesz widziana w oczach innych. Myślę że warto rozważyć wizytę u psychologa.
Pozdrawiam!

Witam,
wskazane, abyś zgłosiła się do psychoterapeuty i do psychiatry po pomoc. Nie wiem, jakie masz możliwości, by podjąć terapię rodzinną. Byłaby to najbardziej odpowiednia forma leczenia dla Ciebie. Im szybciej zgłosisz się po pomoc, tym bardziej wzrastają szanse na poradzenie sobie z problemem. Możesz zgłosić się z rodzicem lub opiekunem do Poradni Zdrowia Psychicznego lub Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Leczenie może trwać dość długo, ale warto teraz poświęcić na to czas. Adresy placówek udzielających pomocy znajdziesz w Internecie.
Pozdrawiam
Tresa Ziętak-Kajka

Witam serdecznie, zaburzenia odżywiania to trudny i wyczerpujących stan zwłaszcza gdy trwają latami. Często współwystępują z innymi dolegliwościami takimi jak depresja, niska samoocena, lęki. To jaką intrtwencję należy podjąć zależy od pani stanu psychicznego i fizycznego, co może ocenić lekarz psychiatra i/lub psychoterapeuta. Często stosuje się w tym samym czasie farmakoterapię i psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralny. Może pani uzyskać taką pomoc w placówkach NFZ lub prywatnie. Zachęcam panią do pokonania trudności z psychoterapeutą, gdyż dzięki takiej pomocy będzie pani miała szansę na zaopiekowanie się sobą w sposób gwarantujący poprawę stanu psychicznego oraz nauczenie się sposobów radzenia sobie, które przywrócą kontrolę nad odżywianiem się a tym samym podniosą samoocenę, radość i zniosą odczuwalne napięcie i dyskomfort.

Witam. To co opisujesz to klasyczne zaburzenia odżywiania. Prawdopodobnie poprzez jedzenie próbujesz rozwiązywać swoje wewnętrzne emocjonalne trudności. Należałoby się więc dowiedzieć co to za emocje. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się na psychoterapię. Jest to skuteczna metoda leczenia zaburzeń, które opisujesz. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie Ci się z tym uporać. Pozdrawiam.