Zaburzenia osobowości u partnera

Witam, mój chłopak od jakiegoś czasu zmienia się diametralnie bez powodu (lub kiedy lekko sie poirytuje). Jest wtedy swoim zlym odbiciem. Mowi, ze to nie on, tylko druga osoba jest w nim. Pamieta jedak co robi "drugie wcielenie", wiec wydaje mi sie, ze to nie rozdwojenie jazni. Mowi, ze "ten drugi" chce go zabic. Ze strasznie sie meczy i, ze kiedy owy inny zlowiek przejmuje nad nim kontrole on siedzi w srodku i nie moze nic zrobic. Olek ma wiele kompleksow i jest ciezko chory (fizycznie)

Jest to bardzo niepokojący objaw zaburzeń psychicznych. Jeżeli Pani chłopak odczuwa co pewien czas, że jest w nim „ktoś inny”, który kieruje jego zachowaniem - świadczy to o urojeniach oddziaływania lub prześladowczych. Zaczyna mieszać się świat wytwórczy ze światem zewnętrznym. Pani chłopak traci kontrolę nad wewnętrznymi przeżyciami, które zaczynają sterować jego zachowaniem, wbrew jego woli. Powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą aby otrzymać leki, które wygaszą objawy wytwórcze. Wskazana będzie również terapia psychologiczna.

Po tak krótkiej informacji bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić co dzieje się Pani partnerowi. Jednakże hasła takie, jak "druga osoba jest we mnie", "ten drugi chce mnie zabić", czy "nie mam kontroli gdy ten drugi jest we mnie" są alarmujące, gdyż - być może - stanowią symptomy rozwijającej się choroby z kręgu psychoz. Jak najszybciej powinna Pani namówić partnera na zgłoszenie się do lekarza psychiatry, który postawi pełną diagnozę po zebraniu większej ilości informacji oraz przeprowadzeniu badań. Proszę nie lekceważyć sytuacji, wytłumaczyć partnerowi iż powinien zgłosić się na diagnozę psychiatryczną i wspierać go w tym działaniu. Powodzenia!