Zaburzenia pamięci i koncentracji u 23-latki

Witam serdecznie. Nazywam się Anna i mam 23 lata. Cierpię na zaburzenia pamięci i koncentracji. Bardzo szybko zapominam ważne dla mnie szczegóły z życia codziennego np. : zamykam drzwi od domu na klucz, zejdę ze schodów i nie wiem czy rzeczywiście drzwi są zamknięte, po czym wracam i sprawdzam ponownie. Zapominam czy wyłączyłam żelazko itd. Mam trudności ze skupieniem się oraz czuję się niepewnie prowadząc samochód podczas gdy 4 miesiące temu bez problemu zdałam prawo jazdy. Co robić?

Dzień dobry, nie ma możliwości aby postawić jakąkolwiek diagnozę na podstawie pani informacji. Zachęcam z kolei do udania się na konsultację psychologiczną. Podczas kilku spotkań opowie pani o swoich objawach i razem z psychologiem ustalicie państwo dalsze kroki. Pozdrawiam.

Witam,
przyczyn kłopotów z pamięcią czy koncentracją może być wiele.
Powodem może być, nie tylko jakaś choroba somatyczna, ale również stres, przemęczenie, zła dieta czy po prostu rutyna.
Zachęcam do zastosowania kilku prostych technik na usprawnienie pamięci.
Robiąc coś, proszę powiedzieć o tym głośno np. "zamykam drzwi na klucz" i skupić swoją uwagę na czynności.
Należy wykonywać jedno zadanie, nie kilka na raz i unikać dystraktorów (rozpraszaczy).
Aby skutecznie zapamiętywać jakiś tekst lub potrzebne informacje niech Pani spróbuje zastosować mnemoniki ( techniki ułatwiające zapamiętywanie).
By usprawnić swoją pamięć proszę nie zapomnieć również o ćwiczeniach fizycznych ( np.rower, fitness), odpowiedniej diecie (np.magnes, zielona herbata, yerba mate, orzechy,ryby), ćwiczeniach relaksacyjnych (np. ćwiczenia oddechowe) i higienicznym śnie.
Jeżeli powyższe sposoby nie przyniosą odpowiednich efektów zachęcam do konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia innych chorób.

pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl