Zaburzenia pamięci przy chorobie Hashimoto

Syn choruje na Hashimoto przy czym pamięć jest do dnia w tył i koniec co powinien jeść syn aby poprawić pamięć? Czy jeszcze można to w niewielkim chociaż stopniu odwrócić - ma 24 lata i do skończenia III klasę szkoły średniej. Czytał wiele i stwierdził, że nie da rady skończyć szkoły bo nie potrafi zapamiętać. W życiu codziennym jest to samo choć powtarzam kilkakrotnie.

Dzień dobry,

Bardzo ważne jest, aby choroba była dobrze wyrównana. W przypadku niedoborów hormonu kłopoty z pamięcią i spadek koncentracji będą się utrzymywały. Proszę sprawdzić TSH, jeśli jest za wysokie, to należy zwiększyć dawkę l-tyroksyny (np. Euthyroxu, Letroxu, itd.) Oczywiście wszystko pod kontrolą lekarską.Jeśli będzie przyjmował odpowiednią dawkę L-tyroksyny dużo łatwiej będzie mu przyswajać nowe materiały. Jeśli mimo dobrego wyrównania tarczycy kłopoty z pamięcią będą się utrzymywały, może to oznaczać, że miał nieleczoną niedoczynność tarczycy w dzieciństwie, co niestety na trwałe niekorzystnie wpłynęło na jego funkcję poznawcze. W takim wypadku warto udać się do lekarza, który zaleci jakieś leki poprawiające pamięć i uwagę. Ważne jest również to, aby syn uwierzył w siebie! Proszę sprawdzić hormony i podbudować go psychicznie, a w razie potrzeby wybrać się do specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz