Zaburzenia pamięci u 74-letniej osoby

Dzień dobry. Moja Mama ma 74lata.Ma zaburzenia pamięci świerzej a pamięta fakty z przed 50 lat. A zapomina np. O gotujących ziemniakach. Traktuje mnie jak wroga twierdzi ze ją szpiegóje i poprawiam. Ma zaufanie do obcych a do mnie nie. Twierdzi że robię jej na złość np.bo złośliwie wyżuciłam jej starą lodówkę i kupiłam nową. Strasznie często ma zmiany nastroju o 180stopni.Zmienia fakty w rozmowach z koleżanką oczywiście na moją niekorzyść. Czy to choroba? Proszę o pomoc.

Mama z cała pewnością wymaga diagnostyki w kierunku zespołu otępiennego.
Taka diagnostyka może być przeprowadzona przez neurologa/ w Poradni Neurologicznej zajmującego się diagnostyką i leczeniem zespołów otępiennych.
Przed konsultacją może Pani wykonać niektóre badania jak np morfologia, transaminazy, kreatynina, elektrolity ( sód, potas, wapń, magnez), lipidogram,
poziom hormonów tarczycy, poziom wit B12. dalsza diagnostyka należy już do neurologa i neuropsychologa, czasem psychiatry.
Rutynowo w ramach diagnostyki wykonuje się badanie CT albo MRI mózgu.

Opisane objawy mogą świadczyć o rozwijaniu się demencji u Pani mamy. Proszę namówić mamę do wizyty u specjalisty-neurologa, który będzie mógł wykonać szereg badań diagnostycznych i określić konkretnie występujące zaburzenie (a także kroki przeciwdziałania mu). Powodzenia.