Zaburzenia pracy serca

Witam. Jestem po ablacji cieśni obu przedsionków (6 mies.). Jednak nadal odczuwam zaburzenia pracy serca. W ciągu dnia są to częste potykania, szarpania oraz uczucie zatykania. W czasie nocy budzi mnie niekiedy szybka praca serca (tachykardia). W tym samym czasie drętwieje mi lewa ręka, co dodatkowo mnie niepokoi. Proszę mi odpowiedzieć, czy drętwienie ręki w czasie arytmii jest objawem niepokojącym?
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Bardzo mało pisze Pani o sobie (np. nie podała Pani wieku, chorób towarzyszących, objawów sprzed ablacji, sytuacji w jakich odczuwa Pani niepokojące objawy itp.).

Nie jestem w stanie, niestety, odpowiedzieć na Pani pytanie. Może być tak, że ma Pani chorobę niedokrwienną serca (tzw. wieńcówkę) i szybka praca serca podczas napadu arytmii wywołuje objawy niedokrwienia w postaci drętwienia ręki. Może być tak, że ma Pani chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i ucisk na nerw wywołuje drętwienie oraz ból, który powoduje tachykardię. Może być tak, że są to zjawiska zupełnie niezależne. W końcu może być tak, że ma Pani cukrzycę, która powoduje uszkodzenie nerwów, wywołując zarówno arytmię, jak i zaburzenia czucia (drętwienie).

Powinna Pani skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym i powiedzieć mu o niepokojących Panią objawach.