Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Witam. Mam 19 lat i od pewnego czasu zastanawiam się, czy pewne rzeczy są wynikiem po prostu mojej osobowości i charakteru czy może czegoś innego. Rodzice zawsze mówili, że byłam spokojnym i cichym dzieckiem. Faktycznie już od najmłodszych lat potrafiłam w pewnym sensie sama się sobą zająć pod tym względem, że często sama organizowałam sobie zabawę w samotności i nie przeszkadzało mi to. Tworzyłam sobie swój własny świat, wyobrażałam sobie różne rzeczy i było mi z tym dobrze. Obecnie, gdy np. jadę autobusem czy słucham muzyki także lubię puścić wodze fantazji, choć zastanawiam się czy w pewnym sensie nie jest to trochę niebezpieczne. Zdarza mi się także wypowiadać na głos, co prawda po cichu, ale jednak, swoje myśli. Ostatnio jednak szczególnie zauważam, że mam problem w kontaktach interpersonalnych. Nigdy nie należałam do osób, które byłyby bardzo otwarte, szczególnie na początku znajomości, ale czasami odczuwam w zasadzie zupełny brak potrzeby kontaktu z innymi ludźmi, zobojętnienie i dysforię. Mam problem z wyrażaniem własnych uczuć, czasem nie mogę ich wyrazić, brakuje mi otwartości, zdecydowanie jestem introwertyczką. Studiuję w innym mieście niż to, z którego pochodzę, ale często nie odczuwam potrzeby kontaktu nawet z moimi rodzicami, mimo że pomiędzy nami są dobre relacje. To nie jest też tak, że nie chcę, ale po prostu nie myślę o tym, żeby do nich zadzwonić. Mam także czasem problem, żeby zapamiętać pewne rzeczy, które są dla kogoś ważne, mimo że staram się zachować je w pamięci. Nawet jeśli staram się to zmienić, to często zwyczajnie nie wychodzi. Zastanawiam się czy takie zachowania są być może pewnym egoizmem z mojej strony czy mają przyczynę gdzie indziej, bo czasami zwyczajnie nie potrafię powiedzieć, dlaczego nie specjalnie odczuwam potrzebę kontaktu z ludźmi, jestem obojętna dla kogoś z kim mam normalnie dobry kontakt i okresowo prawie wszystko mnie drażni. Nie wiem, gdzie szukać przyczyny…

Witam!

Trudno za pomocą Internetu odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ to co opisałaś to Twoje subiektywne odczucie. Oczywiście opisane przez Ciebie zachowania mogą być wynikiem Twojego charakteru, jednak warto zwrócić uwagę na to, że skoro o tym piszesz to prawdopodobnie przeszkadza Ci to. Dlatego jako psycholog bardziej skupiłabym się na tym, co przeszkadza Ci w Tobie, czego nie akceptujesz, a tym samym chciałabyś zmienić. Nawiązywania relacji interpersonalnych można się nauczyć, myślę, że będzie Ci łatwiej ponieważ jesteś na studiach, co wiąże się z kontaktami ze znajomymi. Zastanów się również nad tym, dlaczego masz problem z relacjami z innymi, czyli co Cię zniechęca do innych ludzi. Możesz wziąć udział w warsztatach dotyczących komunikacji interpersonalnej, gdzie oprócz teorii będziesz mogła "poćwiczyć" nawiązywanie relacji z drugą osobą. Pozdrawiam

Witam,

do prawidłowego profilu rozwojowego potrzebne są interakcje wśród rówieśników, jeśli chciałaby Pani poprawić jakość życia w sferze relacji społecznych zalecałabym psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie