Zaburzenia psychotyczne

Witam, dramat mojej rodziny trwa już kilka lat. Powodem jest moja matka, która nie daje nam normalnie żyć, o wszystko nas obwinia, dla niej nic nie dzieje się bez przyczyny. Potrafi wpaść do domu i zrobić awanturę o to, że nie zdążyła na autobus i że to nasza wina, bo my w tym maczaliśmy palce. Awanturę potrafi wywołać również fakt, gdy ktoś w domu zbyt głośno się zaśmieje, bo u mamy od razu wzbudza to podejrzliwość. Na każdym kroku trzeba uważać, co się mówi, bo ona za chwilę może to przeinaczyć i wpaść w złość. Wszystkich ludzi dookoła zna, wszystkich już gdzieś kiedyś widziała i spotkała. Nie można z nią normalnie porozmawiać, bo twierdzi, że wszystko co mówimy już było wcześniej, już się wydarzyło kiedyś. Na każdym kroku nas atakuje. Ja z bratem wyprowadziliśmy się z domu, ale został z nią tata, który jest teraz jej największą ofiarą. Martwię się o niego, bo tata często płacze, nie wytrzymuje już nerwowo, ma dość jej oskarżeń, bo niczemu nie jest winny! Jako jedyny pracuje i utrzymuje dom, a ona potrafi tylko drwić i wyśmiewać się z niego nawet przy ludziach! Cały czas straszy nas sądem, ostatnio złożyła donos w prokuraturze, że niby montowaliśmy podsłuchy w domu, ale z braku dowodów został oddalony. Najgorsze jest, że przez te jej złośliwości tata ma długi finansowe. Pomagam mu z całych sił jak mogę finansowo i duchowo, ale pomału tracę wiarę. Dodam, że mama za namową koleżanki podejmowała dwa razy próby leczenia, ale po wyjściu ze szpitala odstawiała leki i koszmar powracał i nadal trwa. Ona twierdzi, że to my jesteśmy chorzy a ona jest zdrowa i nikt z niej wariatki nie będzie robił. Jesteśmy jej największymi wrogami, żadne argumenty do niej nie docierają, nie mamy na nią żadnego wpływu, nikt nie ma! Na słowo lekarz reaguje jak płachta na byka. Nie wiemy co robić. Błagam o pomoc, jakąś wskazówkę, poradę, cokolwiek!

Witam! Sytuacja w Państwa rodzinie jest trudna i z tego powodu mogą Państwo odczuwać szereg negatywnych skutków psychicznych, w tym ciągłe napięcie i niepokój, co mama tym razem zrobi. Nie jesteście Państwo jednak całkowicie bezradni. Możecie zwrócić się po pomoc do odpowiednich instytucji oraz organizacji pozarządowych, które zapewniają wsparcie oraz pomoc prawną/psychologiczną rodzinom osób cierpiących na choroby/zaburzenia psychiczne. Opis zachowania Pani mamy może wskazywać na zaburzenia psychotyczne. Jednak diagnozę problemu może przeprowadzić wyłącznie lekarz psychiatra w trakcie bezpośredniej konsultacji. Wszelkie zaburzenia psychiczne wymagają odpowiedniego leczenia oraz zaangażowania pacjenta w leczenie. Mogą Państwo w pierwszej kolejności zwrócić się do lekarza, u którego była mama. W poradniach zdrowia psychicznego pacjenci wskazują osobę, która może zostać poinformowana o ich stanie zdrowia. Może mama zgodziła się, żeby ktoś z jej najbliższych mógł dowiedzieć się, co jej dolega. Mielibyście Państwo możliwość zapoznania się z problemem mamy i zdobycia informacji na temat postępowania z nią. Warto zwrócić się również do prawnika, który zajmuje się tego rodzaju problemami. Istnieje możliwość hospitalizacji i leczenia w tym czasie pacjenta bez jego zgody. Jednak to wymaga spełnienia odpowiednich warunków oraz procedur. Dlatego najpierw warto zasięgnąć na ten temat fachowej porady. Zachęcam do skorzystania z pomocy organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenie Rodzin "Zdrowie Psychiczne" oraz Związek Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie "POL-FAMILIA". Szersze informacje na temat działalności tych organizacji znajdzie Pani w Internecie. Skorzystanie z pomocy takich stowarzyszeń może pozwolić Pani znaleźć nowe możliwości w rozwiązaniu problemów rodzinnych. Pozdrawiam