Zaburzenia równowagi i kołatanie serca po przebywaniu na wysokości

Witam! Po raz pierwszy uczucie zaburzeń równowagi, kołysania pojawiło się u mnie po powrocie z wakacji, które spędziłam za granicą. Po tym jak wysiadłam z samolotu towarzyszyło mi uczucie ciągłego kołysania. Na początku nie zwracałam na to uwagi oczekując, że objawy lada chwila ustąpią. Po kilku dniach jednak zdecydowałam się zasięgnąć opinii lekarza. Udałam się do laryngologa, który wykluczył problemy z błędnikiem. Byłam też u neurologa, który kazał zrobić mi rezonans głowy. On też wykluczył problemy neurologiczne i przepisał leki na zawroty głowy. Leki brałam przez może dwa tygodnie, ale miałam wrażenie, że mnie otępiają i zrezygnowałam z ich zażywania. Objawy bardzo zresztą dokuczliwe ustąpiły samoistnie po około 6 miesiącach.

Od tamtego czasu latałam już samolotem i pamiętałam o tym by ciągle przełykać ślinę i wyrównywać ciśnienie - objawy się nie powtórzyły. Ale jakiś czas temu pojechałam w góry. Tam czułam się bardzo dobrze, ale po powrocie do domu (a wracaliśmy pociągiem) nastąpiła powtórka z rozrywki. Znowu uczucie ciągłego kołysania, wrażenie tego, że się zataczam choć nikt z mojego otoczenia niczego nie zauważał. Tym razem trwało to około 4 miesięcy. A potem zupełnie przeszło. 2 tygodnie temu wróciłam z trzydniowego pobytu w górach. Podróż odbyłam autokarem. Ten trzeci epizod jest jak do tej pory najgorszy. Kołysze mnie bardzo mocno, ale najwyraźniej nie widać tego na zewnątrz, bo nawet najbliżsi którzy wiedzą o problemie niczego nie zaobserwowali. Uczucie nie zanika podczas jazdy samochodem, a jestem kierowcą. Poprzednio najlepiej czułam się podczas kierowania pojazdem (wtedy nie czułam, że mnie kołysze). Nie kołysze mnie na boki tylko jakby wzdłuż ciała. Do tego uporczywe kołatanie serca. Poprzednio też mi się to nie zdarzało. Tzn nie zdarzało równocześnie. Był taki moment w moim życiu, że wydawało mi się, że moje serce bije za szybko. Wybrałam się do kardiologa i po badaniu Holterem lekarz przepisał mi leki na spowolnienie bicia serca. Jeśli dobrze pamiętam lek nazywał się B***. Jestem tym już bardzo zmęczona.

Domyślam się, że moje objawy związane są ze zmianami ciśnienia zawsze następowały po powrocie z podróży, ale teraz jestem już przestraszana i bardzo zmęczona tym uczuciem, które nie ustępuje nawet na chwilę, nawet jak leżę w łóżku czy śpię. Do tego to kołaczące serce i jakby ciężar w piersi z lewej strony. Jestem ciągle zmęczona. Objawy są silniejsze jak np. wstanę z łóżka po dłuższym leżeniu. Ponieważ organizm to jedna całość wspomnę o też o innych objawach, które być może mają jakieś znaczenie wspólnie z tym co mi dolega: - zdarzyło mi się zemdleć - diagnoza w szpitalu niedobór potasu; - kilka razy zdarzyło mi się drżenie i drętwienie rąk z wykrzywianiem palców, ale magnez i sok pomidorowy pomagały; - raz drżenie, zdrętwienie ciała, wykrzywiło mi ręce i nogi oraz ścisnęło krtań powodując trudności w oddychaniu - wtedy dostałam zastrzyk na uspokojenie i syrop na nerwy; - w migdałach zbiera mi się żółtawy bardzo śmierdzący po roztarciu nalot, regularnie wyciskam sobie grudki tego czegoś z gardła; - mam oczywiście torbiele w piersiach i jestem pod opieką onkologa, kilka razy miałam biopsję i raz mammografię; - leczyłam również grzybicę narządów płciowych. Proszę o pomoc. Czy powinnam zrobić jakieś konkretne badania. Może byłam u tych lekarzy, co nie trzeba. Mam nadzieję, że moje dolegliwości w końcu ustąpią ale myśl, że ta mordęga miałaby trwać jeszcze kilka miesięcy mnie przeraża. Poza tym może to nie choroba tylko objaw czegoś, co powinnam leczyć.

Witam!

Skoro laryngolog i neurolog wykluczyli najczęstsze przyczyny obwodowe i ośrodkowe, to pozostaje jeszcze wykonać diagnostykę internistyczną tzn. należy kontrolować ciśnienie tętnicze, wykonać badania podstawowe (morfologia, bad. ogólne moczu, OB, CRP, TSH, mocznik, kreatynina, AspaT, AlaT, lipidogram) oraz ECHO serca i zdjęcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Zdjęcie odcinka szyjnego kręgosłupa jest ważne z racji tego, że przyczyną zawrotów głowy może być także tzw. niewydolność kręgowo-podstawna, która bywa spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Proponuję skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub z internistą. W przypadku całkowitego braku odchyleń od normy pozostaje stosowanie odpowiednich leków oraz unikanie sytuacji prowokujących zawroty głowy. Pozdrawiam serdecznie!