Zaburzenia schizoafektywne i agresywne zachowanie u żony

Moja żona jest chora na zaburzenie schizoafektywne,leczy się psychiatrycznie,i jest na rencie.Była 8 razy hospitalizowana. Wiele razy odstawiała samowolnie leki i przerywała leczenie . Jest bardzo agresywna i wulgarna-wyzywa mnie,pisze obraźliwe napisy. Raz PR z pomocą policji zabrało moją żonę na 3 tygodniowe leczenie. Czy osoba leczona psychiatrycznie nie odpowiada za zachowanie?. Czy takie zachowania to psychiczna przemoc.Co zrobić,jeśli ona nie chce się leczyć,choć udaje ,że leki bierze?
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Osoba chora psychicznie nie może w pełni odpowiadać za swoje zachowania, ponieważ popełnia je nieświadomie, pod wpływem choroby. Oczywiście jeśli taka osoba jest agresywna, zagraża sobie lub otoczeniu można skierować ją na przymusowe leczenie. Myślę że warto porozmawiać o dalszej strategii postępowania z lekarzem prowadzącym. istnieją leki przeciwpsychotyczne w postaci wstrzyknięć domięśniowych stosowanych raz na dwa tygodnie (postacie depot) - być może warto rozważyć takie postępowanie? Oprócz farmakoterapii należy zastanowić się nad psychoterapią.