Zaburzenia schizotypowe a schizofrenia

W wieku 17lat miałem rozpoznanie w szpitalu psychiatrycznym zaburzenia schizotypowe. W wieku 28 lat miałem rozpoznanie w szpitalu psychiatrycznym schizofrenia. Czy można wykazać, że obserwowane zaburzenia schizotypowe były prodromalnymi objawami schizofrenii albo schizofrenią o wczesnym początku?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jak najbardziej zaburzenia schizotypowe, jakie zdiagnozowano u Pana w wieku dorastania, mogły być objawami zwiastunowymi rozwijającej się schizofrenii, która objawiła się później. Zaburzenia schizotypowe w obrazie klinicznym mogą przypominać schizofrenię. Obawiam się jednak, że nie da się wykazać, udowodnić, że wcześniejsza diagnoza była częścią prodromu dla diagnozy późniejszej, czyli schizofrenii. Więcej o zaburzeniach schizotypowych tutaj: Schizoidalne zaburzenia osobowości.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!