Zaburzenia snu a stosowanie leku Trittico

Dzień dobry, tydzień temu lekarz przepisał mi na bezsenność lek Trittico 75mg. Wczoraj wziąłem pierwszą dawkę tj. 50 mg. Niestety po raz kolejny zasnąłem nad ranem i spałem 2-3h (sypiam tak od tygodnia). Lekarz stwierdził, żeby nie brał na razie Imovane, żeby Trittico zaczęło działać.Obawiam się jednak, że tak krótki czas spania może mi zaszkodzić. Moje pytanie jest następujące - czy moje objawy dot. spania 2-3 godziny są zasadne? Czy mam kontynuować branie Trittico?

Obawy co do długości snu słuszne, ale takie sprawy jak kontynuowanie leczenia powinien Pan skonsultować z lekarzem prowadzącym. Swoją drogą leki musza mieć "czas" na zadziałanie, a organizm na przystosowanie się, zatem, proszę zaufać w tej kwestii lekarzowi.

Jeśli ma Pan wątpliwości, warto wrócić do tego tematu ze swoim lekarzem. Jeśli jednak zapisany lek wymaga pewnego okresu, by zaczął działać (a zaczął Pan go brać dopiero wczoraj), warto wykazać się cierpliwością. Szczególnie, ze lekarz z jakiegoś powodu właśnie ten lek Panu zalecił. Zachęcam także do podjęcia psychoterapii i przyjrzenia się emocjonalnej stronie trudności z zasypianiem i snem.

Witam
Szkoda, że nie zaczął Pan brać tabletki od razu po przepisaniu (tydzień temu). Dawka 50 mg jest początkującą, potrzeba paru dni, by lek zaczął działać. To nie jest tak, jak z pyralginą na ból. Od razu nie zadziała niestety.
Tutaj może Pan znaleźć wyjaśnienie bardzo dobrego psychiatry/psychoterapeuty:

https://ranking.abczdrowie.pl/d/8329,cezary-maciejak,pytania
" Cezary Maciejak

Dzień dobry
Spośród dostępnych leków wpływających na sen Trittico jest chyba najkorzystniejsze dla pacjenta. Lek ten poprawia sen bez negatywnego wpływu na strukturę snu. Oczywiście jest to lek nieuzależniający.
Trittico jest lekiem p.depresyjnym i jak każdy lek z tej grupy działa po kilku dniach od włączenia. Oczywiście jak każdy lek skuteczny, działający nie jest wolny od działań ubocznych. Najczęstsze objawy polekowe to bóle głowy, czasami krótkotrwałe uczucie niepokoju, łagodne zwyżki ciśnienia tętniczego u osób z predyspozycją do nadciśnienia. Przeważająca grupa pacjentów nie odczuwa jednak tych objawów jeśli włączany jest lek stopniowo tzn podwyższany o 1/3 co kilka dni. Dawkowanie zaczyna się od 1/3 tabl a 75mg do dawki 300mg stosowanej w ciężkich i opornych na leczenie depresjach. Jeszcze raz podkreślam, że dla większości pacjentów jest to lek bezpieczny i dobrze tolerowany. W razie wystąpienia objawów ubocznych można przejściowo wrócić do dawki mniejszej, która nie powodowała dolegliwości, a po zaadoptowaniu się organizmu do leku stopniwo podwyższyć do dawki skutecznej."

Warto też pilnować stałego planu dnia, a przed snem wywietrzyć pokój, wyciszyć się medytacją, spokojną nudną :) lekturą lub muzyką.

Pozdrawiam i życzę dobrego snu!
Łucja Fitchman

Idea zamiany uzależniającego Imovane na bezpieczne Trittico jest jak najbardziej słuszna. Należy tylko wypróbować w praktyce, czy Trittico dobrze działa nasennie. Zakładam, że lekarz zalecając tę substancję wyjaśnił także sposób dawkowania oraz powód włączenia leku. Jeśli nie ma Pan w tej kwestii jasności, proszę wrócić do tych kwestii na kolejnej wizycie.