Zaburzenia snu - jak pomóc dziecku?

Mój 7-miesięczny syn ma problemy ze snem właściwie od urodzenia. Teraz jednak zaczęły się nasilać. Śpi od 20 do 3-4 rano, ale cały czas, to znaczy co 20-30 minut płacze, stęka, jęczy. Nie budzi się, jeżeli go przytulę, dam do ssania butlę, pogłaszczę, ponoszę. Próbowałam zostawić go w spokoju i nic nie robić, ale zaczyna okropnie płakać (ciężko go uspokoić), przy czym cały czas oczy ma zamknięte i właściwie śpi. Czy to może być oznaka jakiejś choroby? Dziecko jest zdrowe, rozwija się prawidłowo. Próbowaliśmy już wielu rzeczy, ale nic nie działa. Niezależnie od tego, czy zje wieczorem dużo czy mało, czy zrobi w ciągu dnia 1 czy 3 kupy, śpi źle. Nie jest to też wina temperatury, oświetlenia albo dusznego pomieszczenia, bo już przećwiczyliśmy różne warianty. Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Najlepiej będzie, jeśli skonsultujecie się Państwo z neurologiem dziecięcym, ponieważ taki niespokojny sen malucha praktycznie od urodzenia nie jest prawidłowy i może mieć podłoże neurologiczne. Dobrze jest również porozmawiać z pediatrą o diecie maluszka, ponieważ nocny niepokój dziecka: jęki, kręcenie się, itd. mogą być spowodowane nieprawidlową dietą (trudności w trawieniu, kolki, alergia na wybrane produkty, np. zawierające substytut mleka krowiego).

Jeśli sposób wyciszania , który Pani stosuje, działa, to dobrze go kontynuować do czasu diagnozy lekarskiej. Warto zacząć stosować w ciągu dnia i przed snem masaże całego ciała dziecka (rączki, nóżki, brzuch, plecy, twarz i głowa), z użyciem oliwki, dość mocno uciskając ciałko albo delikatnie (to zależy od reakcji i upodobania dziecka).

Pozdrawiam.