Zaburzenia snu u 19-latka

Witam mam 19 lat od 3 miesięcy pracuje w ochronie , zmiany 12h i 24h , od 2 tyg zasypiam 4 -5 rano , a przez ostatnie 3 noce wgl nie moge zasnąć. Nie wiem czy jest to powód by udać sie do jakiegoś specjalisty. Pozdrawiam

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Czy próbował Pan melatoniny? Jest dostępna bez recepty i niektórym pomogła wyregulować sen. Proszę dać sobie jeszcze trochę czasu na przyzwyczajenie do tego trybu. W końcu jest to duża zmiana dla organizmu. Jeżeli dalej będą problemy, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą. Psychiatria również zajmuje się zaburzeniami snu.

Witam,
konsultacja ze specjalistą na pewno by nie zaszkodziła, i ile dobrze wiem w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, przy Sobieskiego, jest Poradnia zaburzeń snu. Generalnie praca zmianowa może być przyczyną zaburzonego rytmu snu, jednak warto zająć się tym jak najwcześniej, zapobiegać rozwojowi problemu, zadbać o właściwą higienę snu, tego wszystkiego zapewne dowie się Pan zapewne w poradni. Pozdrawiam.