Zaburzenia snu u 20-letniej kobiety

Dlaczego nie spie czasem nawet kilka dni a czasem spie nawet półtorej doby?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, moze to byc objaw depresji, zalecam wizyte u lekarza rodzinnego oraz ewentualnie psychiatry/psychologa. Pozdrawiam

dzień dobry,
Myślę, że ten problem może mieć różne przyczyny. Potrzebny jest dokładny wywiad. Najpierw bym zaczęła od prostych rzeczy: aktywność fizyczna w ciągu dnia ( ale nie przed spaniem, max 4 godziny wcześniej), wywietrzenie pokoju, a nawet jest zalecana zimniejsza temp. w sypialni, może melisa przed snem, kładzenie się i wstawanie o regularnej porze (nawet jak będzie Pani bardzo ciężko wstać). Jeśli to nie pomaga, warto udać się do specjalisty, który przepisze leki, doraźnie lub takie które trzeba brać dłużej. Czasem jest tak, że nie są potrzebne leki (to raczej ostateczność). Warto też pomyśleć o relaksacji przed snem, np. Trening Autogenny Schultza. I w łożku przed snem proszę nie myśleć o tym co się zrobiło, czy miało zrobić itp. Nie jest też zalecane czytanie książek w łóżku- to miejsce skojarzmy ze spaniem.