Zaburzenia snu u 21-latki

Mam 21 lat. Przez ostatnie 2-4 tygodnie mam problemy z zasypianiem i ogólnie ze snem. Często, jeśli kładę się spać o 23, to zasypiam dopiero o 4-5 nad ranem. Strasznie się męczę. Sen trwa zwykle jakieś 5 godzin, a jeśli trwa dłużej, to jest często przerywany. Ciśnienie krwi: 144/70, puls w normie. Ogólnie mam pewne problemy osobiste, które nakładają się na siebie. Być może one są przyczyną mojej sytuacji? Przed pójściem spać próbowałem się bardzo zmęczyć (np. 40 min biegu wieczorkiem) - na nic.

Proponuje zapoznać się z zasadami higieny snu (na przykład wysiłek fizyczny tuż przed snem nie sprzyja szybszemu zasypianiu, wręcz przeciwnie). Konsekwentne wdrożenie tych stosunkowo prostych zaleceń może przynieść poprawę w ciągu kilku tygodni. Brak poprawy będzie wskazaniem do konsultacji u psychiatry mającego doświadczenie w zakresie medycyny snu w celu całościowego badania, rozpoznania i ustalenia efektywnego postepowania.

Przyczyn może być wiele; zarówno choroba somatyczna jak i stres. Jeżeli problemy ze snem nie ustąpiły proponuję udać się do Poradni Zaburzeń Snu. Stosowanie leków nasennych, co się niestety zdarza najczęściej, nie jest dobrym rozwiązaniem.