Zaburzenia świadomości a cukrzyca typu 1

Mój syn 18 lat od ponad roku bardzo !! zaniedbał cukrzycę typu 1/ choruje od 6 lat / . Zdarzają się sytuacje kiedy po przebudzeniu z drzemki rozmawia ze mną jakby dalej trwał sen . Nie dociera do niego , że mówi ,,bzdury" i nadal kontynuuje rozmowę . Potrafi być w takim stanie do kilku minut . Czy jest to związane ze zmianami w mózgu spowodowanymi bardzo wysokimi cukrami ? Co robić ?
KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Standardy leczenia cukrzycy

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. Schorzenie to dzielimy na kilka typów. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się ze standardami leczenia cukrzycy.

Witam serdecznie

Trzeba koniecznie skonsultować syna z lekarzem prowadzącym, który prowadził jego cukrzycę, pokazać mu wyniki , zrobić aktualne badania , żeby stwierdzić jak dalej leczyć go i monitorować jego stan.
Pozdrawiam ciepło
Anna Reklewska psychoterapeuta

0

Proszę koniecznie zgłosić się do lekarza diabetologa! Postawi diagnozę i albo skieruje na dalsze badania albo zaproponuje leczenie.

0

Dzień dobry.

Zapewne, skoro Pani syn od dłuższego czasu choruje na cukrzycę, powinien być pod opieką lekarza (lekarzy). Objawy, które Pani dostrzega należałoby zgłosić właśnie u niego (nich).

Pozdrawiam.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty