Zaburzenia widzenia - czym mogą być spowodowane?

Witam, od ponad 20 lat mam przejściowe zaburzenia widzenia. Kiedyś występowało to raz do roku, może rzadziej, ostatnio zaś coraz cześciej. Bywa nawet, że codziennie, ale potem po takiej serii to się uspokaja i mam kilka miesięcy spokoju. Nie wiąże się z żadnymi innym obajawami typu ból głowy. Mam idealne EEG, robiomi mi też badanie tętnic szyjnych, jakiś Doppler czy coś podobnego i było ok. Zaburzenia występują o każdej porze dnia i nocy, w różnych porach roku. Oczy są zdrowe - miałem je badane wielokrotnie i wszystko jest w absolutnym porządku. Badam je często, gdyż od 5 lat mam cukrzycę. Polega to na tym, że nagle na środku pola widzenia pojawia się taka zamazana plamka. Jakbym widział świat przez szybę z deszczem. Potem to się rozszerza, ma kształt półksiężyca i przesuwa się albo w lewo albo w prawo. Przesuwa się, rośnie i potem znika z prawej lub lewej strony pola widzenia. Trwa to ok. 15 minut do 30 minut. Cykl i objawy są identyczne i powtarzalne. Gdy zamykam oczy w miejscu zaburzenia widzę kolorowe rozbłyski. Jeden z lekarzy zasugerował mi branie A***, mówiąc coś o zmianach naczyniowych. Około 5 miesięcy miałem spokój, ale w tamtym tygodniu miałem takich ataków ok. 4-5 i wszystkie w nocy. Proszę o poradę, co mam z tym zrobić. Czy iść na jakieś specjalistyczne badania? To się niby cofa, ale wolałbym wiedzieć o co chodzi. Dziękuję z góry za poradę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Biorąc pod uwagę opisane przez Pana objawy wydaje się, że warto byłoby wykonać badanie rezonansu magnetycznego głowy, także z opcją angio. Pozwoli ono nie tylko dokładnie ocenić mózg, ale także zobrazować naczynia wewnątrzczaszkowe – ważna byłaby ocena, czy nie ma nieprawidłowości w mózgu oraz czy nie ma zwężeń w naczyniach (Doppler tętnic dogłowowych uwidocznił naczynia zewnątrzczaszkowe). Powinien Pan pozostawać pod stałą opieką w Poradni Neurologicznej i Okulistycznej.