Zaburzenia wzwodu - jakie są przyczyny i jak się z tym uporać?

Witam. Jestem 22-letnim mężczyzną. Około 4 miesięcy temu pierwszy raz rozpocząłem współżycie z moją partnerką. Już na początku pojawiły się pierwsze problemy ze wzwodem. Wydawało się, że z powodu stresu (który był wtedy rzeczywiście duży, jako, że był to mój pierwszy raz). Później było trochę lepiej, dziewczyna brała tabletki, więc kochaliśmy się bez prezerwatyw. Czasami jednak pojawiały się problemy ze zbyt szybkim zanikiem wzwodu. Ale ogólnie nie było najgorzej. Prawdziwe problemy pojawiły się, gdy zaczęliśmy używać prezerwatyw. Z początku były problemy z założeniem prezerwatywy, z czasem przy zakładaniu jej zanikał wzwód. Aktualnie wygląda to w ten sposób, że podczas gry wstępnej jest wszystko dobrze, a po jakimś czasie wzwód zanika. Dość mocno stresuję się zawsze z powodu konieczności założenia prezerwatywy. Od samego początku gry wstępnej mam w głowie to, że może znowu nie wypalić i skończyć się jak zwykle, że nie podołam, dziewczyna nie będzie zadowolona, etc. Więc jest to duża presja. Mam regularne, zdrowe nocne wzwody oraz bezproblemowy wzwód w czasie masturbacji. Dodam jeszcze, że ostatnio mieliśmy z partnerką przerwę w stosunkach (i ogólnie w osobistych kontaktach), jako, że przez dość długi okres byliśmy daleko od siebie. W tym czasie dość często się masturbowałem, nie wiem czy może to mieć jakiś wpływ na całą sytuację.

Witam!

Pisze Pan o presji i stresie, jaki przeżywa Pan przed stosunkiem. Pana problemy mogą być spowodowane właśnie czynnikiem psychicznym. Potrzeba udowodnienia, że jest Pan sprawny rodzi lęk przed kolejnym niepowodzeniem. W takiej sytuacji polecam pracę nad problemami z seksuologiem lub psychologiem. Rozwiązanie wewnętrznych trudności i problemów może być dla Pana szansą odzyskania sprawności i przezwyciężenia lęków.

Pozdrawiam