Zaburzenia zachowania u matki narzeczonego

Witam! Mamy problem z matką narzeczonego. Od dłuższego czasu ok 3 lata zachowuje się bardzo dziwnie! Traktuje wszystkich jak zło konieczne, nie słucha dobrych rad. Przypomina sobie o nas, wtedy kiedy jej wygodnie. Ma omamy, mówi sama do siebie, żyje jakby w dwóch różnych światach. Wszystkich poucza, że powinni iść na terapię bo nie mogą się z rodziną dogadać a kiedy to my mówimy, że powinna skorzystać z pomocy lekarza wpada w szał, wyzywa wszystkich i obraża. Co robić? Jak jej pomóc zrozumieć?

Jeśli zachowania nie zagrażają zdrowiu lub życiu samej zainteresowanej lub komuś z otoczenia, nie ma podstaw do orzeczenia leczenia przymusowego, a tym samym musiałaby sama wyrazić chęć i zgodę na leczenie. W takich sytuacjach dobrze jest jasno i wyraźnie stawiać granice, nie pozwalać na zachowania raniące, pozwolić doświadczyć konsekwencji własnych zachowań. Opisane przez Panią objawy są jednak faktycznie niepokojące i warto być uważnym, w atmosferze troski informować o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia (choć rozumiem, ze to niełatwe, kiedy napotyka się na mur chłodu czy wręcz agresji).

dobre rady sa najlepsze dla dajacego je...dlatego matka narzeczonego ich nie slucha.... najlepsza pomoca bedzie nie proba jej zmiany (nie da sie NIKOGO zmienic, oprocz siebie samego i wlasnego podejscia), ale nauczenie sie jak z nia zyc, jak sie bronic, zeby nie bolalo+zyczliwe podejscie do niej. jest to juz spory temat na psychoterapie, pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Dzień dobry.

Wygląda na to, że matka Pani narzeczonego wymaga pomocy psychologa bądź psychiatry. Wydaje się jednak, że w opisanej sytuacji sugerowanie tego może powodować dodatkową agresję i kłótnie. Najprościej chyba byłoby nie reagować na tego rodzaju zachowania, chociaż zdaję sobie sprawę, że może być to trudne.

Możliwe, że zachowanie matki partnera spowodowane jest czymś, co stało się trzy lata wcześniej.

Pozdrawiam.