Zaburzenie odżywiania - ale jakie?

Mam 21 lat i przy wzroście 165 cm ważę 48 kg. Nigdy się nie odchudzałam i nigdy nie byłam gruba. Jednak teraz moja waga nie przekracza 51 kg. Mam problem z jedzeniem, w tym sensie że nie jestem głodna, a jak już jestem, to niewielka ilość pokarmu sprawia, że czuję sytość. Potrafię zmusić się do dużego posiłku, ale później nie jeść np. 2 dni. Czasami też wymiotuję z przejedzenia. Podkreślam, że nigdy się nie odchudzałam i nie chciałam tego robić, bo nie było mi to potrzebne. Mam nieregularnie miesiączki, zdarza się, że nie mam okresu nawet 3/4 miesiące. Chciałabym starać się o dziecko, ale nie wiem, czy w takim stanie w ogóle mogę zajść w ciążę. Proszę o odpowiedź!

Witam serdecznie,

Twój opis problemu jest dość krótki i trudno na jego podstawie określić dokładną diagnozę.
Nie można na jego podstawie zarówno wykluczyć, jak i potwierdzić anoreksji.
Piszesz, że nie odchudzałaś się celowo, jednak istotne jest to, czy zaakceptowałabyś konieczność przytycia kilku kilogramów. Powinnaś ważyć ok. 54 kg - wtedy prawdopodobnie miałabyś regularne miesiączki. Trudno też uznać Twoje wymioty za wywołane rzeczywistym przejedzeniem, skoro masz dużą niedowagę.
Długotrwały brak miesiączki niekorzystnie wpływa na płodność, a znaczne wychudzenie matki może wpływać niekorzystnie na rozwój jej dziecka (np. powodując małogłowie). Jeśli chcesz starać się o dziecko, powinnaś przytyć. Jeśli nie możesz tego zaakceptować, to jest prawdopodobne, że cierpisz na anoreksję - wówczas powinnaś skorzystać z pomocy psychiatry - w celu diagnozy i zaleceń co do dalszego leczenia.
Pod uwagę trzeba również wziąć zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego i hormonalne - diagnostykę w tym kierunku może przeprowadzić Twój lekarz rodzinny.

Serdecznie pozdrawiam