Zaburzenie emocjonalne osobowości u 26-latki

Mam dorosłą córkę która od dziecka dotknięta jest zaburzeniem emocjonalnym osobowości lub chorobą ChAD. Dokładnie nie wiem bo nie mogę namówić jej na wizytę u lekarza psychiatry. Objawy jednak wskazują ze ma chyba to drugie i niestety problem narasta. Ja jako matka oraz pozostali członkowie rodziny (ojciec i Babcia) jesteśmy już na granicy wytrzymałości odczuwając na codzień jej toksyczny charakter. Błagam, szukam pomocy . Iwona

Dzień dobry,

Pozostaje Państwu namówić córkę na konultacje u lekarza psychiatry (np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego, prywatnie), który wyłącznie w kontakcie osobistym może określić co córce dolega, a następnie - w zależności od rozpoznania - zaproponować adekwatne leczenie (farmakoterapia i/lub psychoterapia).

Dzień dobry,
Bez diagnozy leczenie nie istnieje. Konieczna jest wizyta u psychiatry. Rozumiem, że córka ma opory, a Państwo cierpicie z powodu jej choroby. Warto pamiętać, że osobie chorej należy okazać szczególną troskę i zrozumienie. W atmosferze zaufania łatwiej będzie córkę przekonać do leczenia.
Z drugiej strony, jeśli atmosfera jest tak bardzo napięta, może leczeniem należy objąć całą rodzinę? Warto rozważyć terapię systemową - uczestniczą w niej wszyscy członkowie rodziny.
Jeśli Pani nie wytrzymuje, może Pani udać się po wsparcie psychologiczne do poradni.
Pozdrawiam serdecznie,
Kamila Dziwota

Warto spróbować jej uświadomić konsekwencje nie podjęcia leczenia. Jak np. utrata kontroli nad swoim życiem, coraz częstsze pobyty w szpitalu, utrudnione nawiązywanie relacji z innymi, postępujący brak samodzielności itd.
Pozdrawiam.