Zaburzenie osobowości F60.9

Co to zaburzenie osobowości f60.9? Czy to da się wyleczyć, czy też nie, czy da się "zaleczyć"? Jak to wygląda? Informacji w internecie jest naprawdę niewiele i nic z nich się nie dowiedziałam na ten temat.

Mgr Adam Horak Psycholog

Wiem, że to trochę skomplikowane, ale zdrowa osobowość to taka sytuacja, w której samemu ze sobą czujemy się dobrze. Obcowanie ze światem i ludźmi sprawia nam przyjemność a ludzie i świat lubią ze nami obcować. Zaburzenia osobowości to cierpienie, które sami sobie sprawiamy, ale nie ponosimy za to odpowiedzialności, bo nikt nie chce cierpieć. Chce Pani być szczęśliwa, ale nie może i dlatego cierpi i to jest Pani problem.

Zgodnie klasyfikacją ICD - 10 kod F60.9 oznacza bliżej nie określone zaburzenia osobowości. Osobowość to zbiór pewnych cech, właściwości, które wyznaczają nasze myślenie, przeżywanie i zachowanie. O zaburzeniach osobowości można mówić, jeśli dana osoba przeżywa trudności w przeżywaniu lub zachowaniu, które początek mają w dzieciństwie lub we wczesnej młodości i, które powtarzając się i utrzymując przez długi czas, prowadzą do poważnych zakłóceń w pełnieniu ról życiowych, np. w szkole, pracy, rodzinie - szeroko rozumianym życiu społecznym, prowadząc w ten sposób do cierpienia i głębokiego poczucia nieszczęścia.

W Pani wieku trudno o jednoznaczne postawienie diagnozy zaburzeń osobowości np. osobowości histrioniczna (F60.4), lękliwa (F60.5), podaję tylko znane już być Pani przykłady, ponieważ takie rozpoznania można prawidłowo postawić dopiero u osoby w ok. 30 roku życia. Stąd zapewne diagnosta dostrzegając Pani trudności w przeżywaniu świata, miał na myśli zapewne zaburzenia kształtującej się dopiero osobowości. Jednak związku ze tzw. statystyką medyczną, od której wypełnienia zależne jest otrzymywanie przez poradnie środków z NFZ, F60.9 wpisał niejako z obowiązku „z automatu”. Przy leczeniu zaburzeń osobowość przede wszystkim stosuje się psychoterapię.

Dzień dobry, F60.9 to nieokreślone zaburzenia osobowości. Nie wiem czy diagnoza dotyczy pani czy kogoś innego. Warto przeprowadzić pogłębioną diagnozę psychologiczną, która składa się z kilku spotkań z psychologiem. Jeżeli diagnoza zostanie utrzymana zachęcam do podjęcia psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Pozdrawiam.