Zaburzenie rozwoju osobowości i podejrzenie Bordeline

Moja córka (17 lat) po wielu wizytach u psychiatry i po pobycie w szpitalu w związku z próbą samobójczą ma zdiagnozowane zaburzenie rozwoju osobowości - jak mi powieziano, na razie jest za młoda, by przec zaburzenie, ale wszystko wskazuje na Borderline. Kupiłam książki, pasuje wszystko, tak czytelne są jej zachowania jak na dłoni. Ale - mam pytanie - ona chodzi na terapię, zaczyna narzekać, że gadanie w kółko, nudzi się. Czy ja jako rodzic w domu - jej ataki mam omijać łukiem? Jak się zachowywać

Dzień dobry,

Nie sposób odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo pod sformułowaniem "ataki" może kryć się wiele różnych zdarzeń. Może lepiej zapytać w ośrodku, w którym leczy się córka, czy jest dostępność psychoterapii rodzinnej/systemowej/ bądź konsultacji/porad psychoedukacyjnych dla rodziców.

Szanowna Pani,

istotnie nie można postawić diagnozy zaburzenia osobowości u osoby, której osobowość dopiero się rozwija, można natomiast wskazać, co zaburza dalszy rozwój oraz zagraża zdrowiu i życiu. Pod tym kątem będzie się odbywała praca terapeutyczna z córką.
Praca taka trwa długo, bo nie można szybko zmienić całego człowieka. Warto uświadamiać córce, że może spodziewać się kilku miesięcy wizyt i że często będą ją denerwowały, bo dotykają trudnych kwestii a czasami mają sprowokować pewne zachowania/przemyślenia. Zachowanie córki może też na początku się pogorszyć na skutek łamania przez terapeutę nieprawidłowych sposobów radzenia sobie z emocjami. Póki nie wykształci nowych - może czuć się źle. Powinna mieć to Pani na uwadze, jeśli córka dopiero rozpoczęła terapię i dać terapeucie kredyt zaufania na dłuższy czas. Prawidłowa częstotliwość terapii to 1h/tygodniowo, nie więcej jak 2 a nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie.
Proszę omówić i rozważyć z terapeutą włączenie leków psychiatrycznych, które pomogą córce wyciszyć emocje, jeśli faktycznie przejawia zachowania typowe dla borderline. Jeśli będzie wskazanie - psychiatra może zalecić ich przyjmowanie. Proszę o zwrócenie uwagi, by wyjaśnił Pani ich działanie!

Problemy natury wychowawczej i reagowania na zachowanie córki najlepiej rozwiązać na terapii rodzinnej. Mogą to być dodatkowe spotkania co 2 tygodnie. Dzięki nim może Pani wypracować z terapeutą sposób postępowania wobec córki, ale też poznać bliżej ją i jej sposób postrzegania świata i problemów. Oraz,co bardziej praktyczne, ustalić pewne granice i zasady oraz jak je przestrzegać, by w domu panowała względna stabilizacja.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org