Zaburzenie snu

Dzień dobry, mam córeczkę 15-miesięczną, która nie chce mi spać. Przychodzi wieczór, dziecko ociera rączkami oczka, nawet przewraca się ze zmęczenia, ale nie chce spać, nie potrafi usnąć. Nie chce mi spać ani w południe, ani jak jest wieczór. Dziecko jest na nogach jeszcze przed 22:00. Ogólnie przesypia noc, ale niepokoi mnie to. Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem co robić. Czy powinnam wykonać jej jakieś badania? Co zrobić? Bardzo proszę o pomoc i radę, z góry dziękuje. Z poważaniem, Ilona.
KOBIETA ponad rok temu

Witam.

Pani córeczka jest w wieku, w którym dzieci są bardzo żywe, ruchliwe, intensywnie poznają świat i być może nadmiar wrażeń nie pozwala jej spać. Poza tym jedne dzieci potrzebują snu więcej, inne mniej. Być może Pani dziecko jest w tej drugiej grupie. Przesypia całą noc, to bardzo dobrze, w tym wieku powinna jeszcze spać też w dzień. Proszę zwrócić uwagę na stałe pory układania do snu, te same schematy, rytuały przed snem, wyciszenie dziecka. Jeśli poza tym nie ma niepokojących objawów, dziecko jest aktywne, pogodne, je, nie ma powodu do zmartwienia i do wykonywania badań. Trudności z zasypianiem prawdopodobnie miną z czasem.

Pozdrawiam.