Zaburzony metabolizm po odchudzaniu u 22-latki

Witam oto moje pytanie;mam 22 lata moja stała waga to 55 kg wzrost 163 cm,wiem miałam w normie wage ale chciałąm sie wychudzic i stosowałam drastyczne diety oraz głodówki,a teraz mam zaburzony całkowicie metabolizm bo waga zatrzymała mi sie w miejscu a co najgorsze jeszcze więcej mi przybyło kg niż miałąm,teraz bardzo żałuję tego co zrobiłam ale jak teraz mogę sobie pomóc aby powrócił mi metabolizm do normy zawsze miałąm szybki,proszę o poradę .Pozdrawiam

Szanowna Pani,

bardzo cieszę się, że zauważa Pani minusy zaistniałej sytuacji i ma Pani ochotę uporządkować swoje zdrowie. Warto rozpocząć od wykonania podstawowych badań (morfologia, hormony płciowe i tarczycy) aby sprawdzić, czy eksperymenty z odchudzaniem nie doprowadzily do zaburzeń. Co do samego żywienia, polecam piramidę prawidłowego odżywiania wg IŻŻ. Ważne jest też właściwe nawodnienie i regularność posiłków (pierwszy do godziny po przebudzeniu, kolejne co 3-4 godzin, ostatni na 2-3 godzin przed snem). W razie pogłębiania się problemu lub chęci pogłębienia wiedzy, polecam osobistą wizytę u dietetyka.

Pozdrawiam, życząc zdrowia. Justyna Siwiela

witam serdecznie,
najlepszym sposobem jest powrót do prawidłowego żywienia. 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach, co około 3 godziny, codziennie, o tych samych godzinach i mniej więcej o stałej objętości i kaloryczności- to wszystko pozwoli organizmowi nie odkładać nic "na zapas", tylko na bieżąco trawić i wykorzystywać wszystkie dostarczane składniki. Do tego 1,5 litra wody mineralnej każdego dnia. Oczywiście musi się Pani liczyć z tym, że efekt nie będzie natychmiastowy, ale po kilku- kilkunastu tygodniach sytuacja powinna zacząć wracać do normy.

pozdrawiam!