Zachowania osoby chorującej na schizofrenię

Jak mam się zachować jak osoba chora na schizofrenie na mnie krzyczy i mnie obraża przy innych?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Postępowanie z pacjentem agresywnym wymaga szczególnej ostrożności i wyczucia. Standardem jest dokładne zbadanie takiej osoby w celu określenia innych (poza schizofrenią) przyczyn agresji. Należy ponadto zebrać wywiad, najlepiej od osoby, która opiekuje się pacjentem – niekontrolowane zachowania w przeszłości zwiększają prawdopodobieństwo ich ponownego wystąpienia. Jeśli okoliczności tego wymagają, należy okresowo pacjenta zabezpieczyć, jednocześnie aplikując leki. Z reguły stosowane są benzodiazepiny (np. lorazepam), a także leki przeciwpsychotyczne (np. haloperidol), choć zaznaczyć trzeba, że pod kątem stosowania w pobudzeniu badanych jest większość leków z tych grup. Po ustąpieniu okresu zwiększonego napięcia należy przeprowadzić edukację chorego. Rodzinę winno się poinformować o metodach postępowania z pacjentem, a jeśli zachodzi taka potrzeba - udzielić wyjaśnień.