Zachowanie 14-miesięcznego dziecka a ryzyko niedosłuchu lub autyzmy

Witam! Mam czternastomiesięcznego synka (z bliźniaków dwujajowych). W wieku 11 miesięcy wypowiadał przez kilka dni mama, mamama, dada. Teraz wymawia dziwne zbitki sylab, np. gigu w czasie zabawy z tatą. Tej "mowy" jest bardzo niewiele. To, co mnie zaniepokoiło to nie zawsze reagował na swoje imię. Ruchowo rozwija się bardzo dobrze. Mamy skierowanie na ABR progi. Tylko gdy mu śpiewam, nawet cicho - natychmiast odwraca głowę. Czy to niedosłuch czy może spektrum autyzmu?

Mgr Magda A. Pytlok

Witam serdecznie!

Niestety nie da się postawić tak skomplikowanej diagnozy jaką jest autyzm przez internet. Autyzm to cały zespół objawów (nie tylko brak reakcji na imię). Diagnoza zajmuje zazwyczaj więcej niż jedno spotkanie ze specjalistami różnych dziedzin. Rozumiem, że to specjalista skierował dziecko na badanie słuchu i to on ma najlepsze informacje dotyczące stanu dziecka. Proszę skontaktować się z nim i omówić swoje obawy. Proszę jednak być dobrej myśli, autyzm to rzadka diagnoza - nie ma co zamartwiać się na zapas.

Pozdrawiam.

Dla spokoju ducha może Pani umówić się z synkiem na konsultację psychologiczną. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, poobserwuje zachowanie synka i oceni rozwój w różnych sferach.
Myślę że opóźnienie (?) mowy i niejednoznaczna reakcja na imię nie muszą świadczyć o poważnym zaburzeniu. Być może to proste opóźnienie, wynikające chociażby z faktu bycia bliźniakiem? Bliźnięta często mają "swoją" mowę, i nieco później niż rówieśnicy potrzebują komunikować się z "resztą świata". Poza tym w parze bliźniaków łatwiej jest przeoczyć umiejętności pojedynczego dziecka, bo mamy tendencję do widzenia czarno-białego, zero-jedynkowego: "jeden przoduje ruchowo, drugi w mowie i kontakcie". Każdy z bliźniaków może we własnym tempie i inną drogą dochodzić do tych samych efektów.
Polecam osobistą konsultację z psychologiem.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Witaj. Zgadzam się z wcześniejszymi odpowiedziami. Nie możemy (przez Internet) stwierdzić prawidłowo i jednoznacznie bez szczegółowych badań co jest i dlaczego. Proponuję zrobić to na miejscu i lokalnie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
USŁUGI I INFORMACJE
http://psychopedagog.eu

CIEKAWY BLOG Z PORADAMI I PRZEMYŚLENIAMI
http://blog.psychopedagog.eu

FANPAGE - FACEBOOK
http://facebook.com/gabinetdawidkk/

KONSULTACJE I TERAPIE PRZEZ INTERNET
http://psychopedagog.eu/terapia-online/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno powiedzieć nająć tylko tyle danych. Trzeba zrobić kompleksowe badania również w kierunku zaburzeń słuchu oraz logopedycznych. Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym i poradnią psychologiczno prdagogiczną, tam powinni Was ukierunkować co i gdzie wykonać w Waszej miejscowości.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu