Zachowanie 5-latka w domu dziecka

Zaczęłam praktyki w domu dziecka. jest tam 1 trudne 5-letnie dziecko, które jest agresywne, nadpobudliwe, nie potrafi skupić uwagi, a jeżeli tak, to na chwilę, gryzie i bije inne dzieci, przeklina i zachowuje się w sposób negatywny chociaż wie, że nie może się tak zachowywać. Bardzo szybko reaguje na czyjeś złe zachowania i robi dokładnie co on. Najbardziej niepokojące, to przejawia zachowania seksualne: zdejmuje spodnie i prezentuje innym swoje genitalia, dotyka miejsc intymnych innych dzieci

Dzień dobry!

Nie tyle dziecko jest "trudne", co na pewno "dziecku jest trudno". Z pewnością warto poświęcić chłopcu więcej czasu, zaczynając kształtowanie jego zachowań, ale też w kierunku ewentualnej diagnozy. Zaburzenia zachowania? Nadpobudliwość psychoruchowa? Jaki jest jego rozwój intelektualny i emocjonalny? Przebyte traumy, urazy? Czy doświadczał nadużyć seksualnych czy przemocy fizycznej? Jaka jest jego historia? Dlaczego trafił do domu dziecka? W temacie zachowań seksualnych dzieci (również dzieci niepełnosprawnych, ale nie tylko) polecam książki Pani Izabeli Fornalik.

Pozdrawiam!

Po przyjęciu dziecka do DDz musi być ono zdiagnozane przez psychologa oraz opracowany plan pomocy dziecku. Dziecko jest z pewnością ofiarą i musi być traktowane bardzo troskliwie i delikatnie. Niestety nawet najlepszy Dom Dziecka to kolejna trauma. Dziwi mnie też, że tak małe dziecko zostało umieszczone w placówce!