Zachowanie 8,5-miesięcznego synka a autyzm

Mój 8.5 miesięczny synek nie śmieje się głośno, nie lubi być przytulany ale na rękach lubi być noszony przodem do świata. Reaguje na imię ale nie pokazuje palcem rzeczy która chce dostać. Szybko się irytuje, często mocno kopie nogami. Kręci czasem głową na boki. Czy to może być autyzm. Bardzo się martwię. Proszę o pomoc

Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez internet. Jeżeli niepokoi się Pani zachowaniem synka, warto rozważyć wizytę u specjalisty - psychologa dziecięcego, który już w bezpośrednim kontakcie będzie mógł odpowiedzieć na Pani pytania, wątpliwości i obawy.

Niechęć do przytulania może wynikać z bardzo wrażliwego układu nerwowego niekoniecznie autyzmu. Podobnie przyczyny mogą być bardzo prozaiczne- np nie lubi zapachu kremu czy perfum, których Pani używa, jest mu niewygodnie itp. W tak młodym wieku nie diagnozuje się zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jeśli synek w pozostałych obszarach rozwija się prawidłowo, także w kontekście socjalizacji (kontaktu z ludźmi, kontaktu wzrokowego itp), może to oznaczać po prostu specyfikę jego rozwoju. Warto zatem obserwować rozwój malca, przyszłościowo szczególnie rozwój werbalny, pamiętając jednocześnie, że ramy wiekowe dla poszczególnych umiejętności są bardzo szerokie (np dzieci zaczynają chodzić średnio ok 12mca życia, przy czym norma waha się pomiędzy 10-18 miesiącem!).

Witam Panią,
Dzieci autystyczne od początku rozwijają się nieco inaczej od swoich rówieśników. Można zaobserwować charakterystyczne objawy nieprawidłowości na wczesnym etapie, ale całkowitą pewność co do autyzmu uzyskuje się podczas diagnozy specjalistycznej.

Proszę przypomnieć sobie czy synek w wieku około 2 miesięcy nawiązywał z Panią kontakt wzrokowy, następnie czy w 3 miesiącu życia uśmiechał się na Pani widok? 6 - miesięczny bobas swoim śmiechem nawiązuje już udane kontakty społeczne, 9 - miesięczne dzieci głównie gaworzeniem.
A jak było u Was?
Być może Pani synek wykazuje niepokojące objawy, które mogą wynikać z nieprawidłowości rozwojowych. Jednak przez internet trudno jest stawiać diagnozę. Dlatego sugerowałabym raczej wizytę u specjalisty, jeśli odczuwa Pani niepokój widząc zachowania synka na co dzień.
Warto także zwrócić uwagę czy występują u Pani synka następujące nieprawidłowości:
- brak umiejętności i prób przemieszczania się, obrotów z pleców na brzuszek, siadania po przewróceniu się, etc;
- brak zainteresowania i umiejętności bawienia się własnymi rączkami, nóżkami i kolankami.
- brak umiejętności i prób sprężynkowych podskoków.
- brak umiejętności manipulowania zabawkami i przedmiotami w rączkach.
- brak reakcji na słowa wypowiadane z przeznaczeniem zwrócenia uwagi dziecka.
- brak reakcji na próby zabaw z użyciem zmiennych bodźców.
- brak gaworzenia.
Proszę pamiętać, że dzieci w wieku Pani synka bywają określane mianem "żywe srebro", ponieważ nabierają już umiejętności przemieszczania się w sobie wygodny sposób, nawiązywania kontaktu z otoczeniem, także poprzez jasne i hałaśliwe komunikowanie stanu swoich emocji. W tym wieku można także rozpoznać u dzieci pierwszy istotny lęk, związany z pierwszym etapem separacji od najbliższej osoby jaką jest mama, tzw.: "lęk separacyjny". Wszystkie emocje związane z choćby chwilowym "zniknięciem" mamy z pola widzenia, mogą skutkować gwałtownymi reakcjami dziecka.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

najwłaściwsze dla Pani obaw i spokoju, byłoby poszukanie specjalisty i odbycie bezpośredniej konsultacji.
Zachowanie Pani synka może świadczyć o tym, że jest bardzo wrażliwym dzieckiem, na które nadmiar bodźców działa zbyt stymulująco, powoduje drażliwość, niepokój (stąd kopanie nóżkami, kręcenie główką).
Trudno na podstawie Pani opisu wnioskować o autyźmie (idąc w kierunku, że objawy , które Pani wymienia, raczej o nim nie świadczą).
Dla Pani wewnętrznego spokoju, który jest również ważny dla spokoju Pani synka (dzieci instynktownie wyczuwają emocje mamy) zachęcałabym do poświęcenia czasu i poszukania specjalisty, który da Pani konkretną odpowiedź, po bezpośrednim kontakcie z Pani synkiem.

Pozdrawiam serdecznie i życze powodzenia,
Katarzyna Włoch
Zapraszam na
http://charakterownia.pl/

Pani synek jest oczywiście do obserwacji co do zachowania, myślę tu o nadwrażliwości dotykowej, stymulacji wzrokowej-kręcenie głową.Ale na razie zatrzymałabym się na niedojrzałości układu nerwowego, więc terapia SI, silne dociski przez kocyk...

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Z wszelkimi niepokojami należy zwrócić się do lekarza pediatry. W tym wieku bardzo trudni jest o diagnozę, a informacji w liście też nie ma na tyle by coś wywnioskować. To, że synek nie lubi się przytulać i jeszcze nie wskazuje palcem nie musi od razu świadczyć o autyźmie.Proszę najpierw porozmawiać z pediatrą.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu