Zachowanie człowieka chorego na schizofrenię

jak to jest możliwe,ze chory psychicznie człowiek(schizofrenia)może mówić co chce,oczerniać ,zmyślać,oskarżać (wszystko widzi w swojej wyobrażni)ale nie jest agresywny więc nic nie można zrobić,bo leczyć się nie chce,a nie ma powodu żeby wezwać pogotowie,czyli może nas zadręczyć,zrujnować i wykańczać psychicznie a ja jestem bezradna( wkrótce trafię na bruk)

Niezależnie od tego, czy krzywdzi osoba zdrowa czy chorująca ma Pani prawo chronić siebie i stawiać granice, nie pozwolić się obrażać czy wykorzystywać. Warto skorzystać z pomocy psychologa w nabyciu poczucia wartości, pewności siebie i asertywności. Psycholog pomoże także oddawać odpowiedzialność choremu za jego odmowę leczenia oraz pomoże poradzić sobie z mechanizmami blokującymi zmianę.

Witam. Sprawa rzeczywiście jest bardzo trudna. Ale też jest jeszcze jedna możliwość prawna - może Pani złożyć do Sądu wniosek o przymusowe leczenie szpitalne. Pozdrawiam.