Zachowanie dziecka 21-miesięcznego

Witam, jestem mamą 21 miesięczne dziewczynki, która nas z mężem nigdy nie woła, nie mówi mama za to wydaje dużo dźwięków, mówi ok. 20 słów, bardzo często liczy do 5, chce że bym to ja naśladowała ją a nie odwrotnie, wykonuje mało poleceń i tylko gdy są związane z zabawą i nie wskazuje palcem. Za to jest żywiołowa, patrzy w oczy, lubi się bawić w na niby przytula się i chce na ręce.Nie ma nietypowych autystycznych zachowań. Lubi nowe miejsca, dzieci, ludzi, zero lęków przed obcymi wesoła,

Chciało by się zapytać: "a w czym problem?". Rodzice mają często różnego rodzaju oczekiwania i wyobrażenia na temat tego jak dziecko powinno się zachowywać czy reagować. Często oczekiwania te są nieuzasadnione lub nierealistyczne. Często niepokój rodziców budzi fakt, że zachowanie ich dziecka odbiega od typowych zachowań innych dzieci. Z Pani opisu sytuacji nie ma podstaw do wyciągania wniosku aby z Państwa dzieckiem było coś nie tak. Opisane zachowanie raczej wskazywałoby na to, że dziecko czuje się bezpiecznie i wykazuje tzw. bezpieczne przywiązanie, jest wesołe, ciekawe i chętne do zabawy. Chęć, aby dziecko wołało do rodziców "mamo", "tato" jest raczej potrzebą rodziców niż dziecka. Oczywiście trzeba obserwować czy nie pojawiają się jakieś odbiegające od normy zachowania i reakcje dziecka, które mogłyby wskazywać na to, że jakieś wżne potrzeby dziecka nie są zaspokojone, ale na razie, raczej nie ma powodów do obaw. Pozdrawiam

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Dzieci rozwijają się bardzo różnie. Na razie Pani opis nie wskazuje na zaburzenia w rozwoju. Może rośnie po prostu mała indywidualistka.:-) Jeżeli zauważyłaby Pani inne niepokojące sygnały, zawsze można skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Z tego co pani wymienia, mowa u dziecka jest zaburzona w sferze komunikacji: nie mówi "mama, tata"; częste liczenie przy użyciu tego samego schematu...brak naśladownictwa...
polecam spotkanie dziecka ze specjalistą, by się temu przyjrzał /diagnoza, konsultacja/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Już sam słaby rozwój mowy to powód by zgłosić się z dzieckiem do psychologa i logopedy oraz rozpocząć terapię. Poradnia psychologiczno pedagogiczna będzie pomocna.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu